
Представники нашої громадської організації також звернули увагу на постачальника.
Громадська організація «Кременчуцький антикорупційний центр» звернула увагу на те, що протягом багатьох років одним із основних засобів у арсеналі комунальних підприємств, направлених на боротьбу із ожеледицею, було та залишається посипання доріг сіллю із спеціальною добавкою.
«У зв’язку з цим постало питання – хто, як та за скільки забезпечує вказані потреби міста?
Наведемо приклад 2018 року. Згідно інформації із сайту «Prozorro», комунальними підприємствами Кременчука у цьому році було здійснено наступні закупівлі:
1) КП «Благоустрій Кременчука» замовило у ТОВ «Торговий Дім «КИП і КО» сіль (загальна кількість – 210 т) на суму 199 983 грн. (договір від 27.02.2018 р.);
2) КАТП-1628, в свою чергу, замовило у ТОВ «КОСТАНЗА» сіль (загальна кількість – 210 т) на суму 199 962 грн. (договір від 05.03.2018 р.).
Зауважимо, що обидві закупівлі допорогові, отже замовники (комунальні підприємства) мали право самостійно, серед низки підприємств, обрати постачальника.
Важливим моментом є найменування товару, що має бути поставлений згідно договорів – «Сіль для промислового перероблення з протизлежувальною добавкою до 150 г/т, ґатунок вищий, крупність 3, без пакування, ДСТУ 4246:2003».
Вираховуючи ціну за 1 т, виходить наступне – 952 грн. з ПДВ у обох угодах (без врахування копійок).
Висвітивши дану сторону питання, необхідно з’ясувати – наскільки дана ціна відповідає умовам ринку, є обґрунтованою та чи немає інших, більш вигідних, постачальників?
У нашій країні існує підприємство із 135-ти річною історією, продукція якого експортується у 22 країни світу – це державне підприємство «Артемсіль». Вказаний виробник активно працює на ринку постачання солі як в Україні, так і за кордоном. Щодо здійснення закупівель через систему «Prozorro», наведемо приклад тендеру, який відбувся порівняно нещодавно та у нашому регіоні:
- 26.01.2018 р. – ДП «Полтавський облавтодор» уклало угоду із ДП «Артемсіль» на поставку 10 000 т солі (саме тієї, найменування якої було вказано вище – із тим самим ДСТУ, добавкою, крупністю та ін.) на суму 7 557 960 грн. Ціна за 1 т виходить на рівні 756 грн. з ПДВ.
Порівнявши вказаний тендер та закупівлі кременчуцьких комунальних підприємств, легко встановити, що різниця у ціні за 1 т товару становить 952 грн. – 756 грн.= 196 грн. Отже, можемо вирахувати таку потенційну ситуацію – якби договори на поставку солі було укладено напряму із ДП «Артемсіль», то економія по обом угодам склала би близько 20 % або 82 425 грн.
Така грошова сума економії може здатися незначною, проте потрібно мати на увазі, що зазначена сольова продукція закуповується кожного року. Так, наприклад, у 2017 році КАТП-1628, за результатами відкритих торгів, замовило у все тієї ж ТОВ «КОСТАНЗА» сіль у кількості 3 353 т на суму 2 908 204 грн.
Щодо ТОВ «КОСТАНЗА», то представники нашої громадської організації не перші, хто звернув увагу на зазначену фірму.
Згідно інформації видання «Наші гроші», посадові особи вказаного підприємства підозрювалися у завищенні цін та заволодінні державними коштами під час закупівлі солі, про що свідчать відповідні судові ухвали.
Відповідно до інформації із сайту «Економічна правда», у 2016 році НАБУ розпочало розслідування через використання певними особами топ-менеджменту ДП «Артемсіль» фірм – посередників, серед яких фігурує і ТОВ «КОСТАНЗА». Так, слідчі дізналися, що зазначені підприємства-посередники скуповували сіль на «Артемсолі», а потім через тендерні процедури перепродували державним та комунальним підприємствам за завищеною вартістю».
Нагадаємо, громадська організація також зацікавилась, кому вигідно кременчуцькі тротуари ремонтувати по кілька разів тими ж підрядниками, домовляючись без торгів.
Олена Сінтюріна





























































