Із початку зими через благодійний фонд «Всі свої» виготовили понад 2 000 копних свічок, а це понад півтонни парафіну.
У спортивному залі кременчуцького ПТУ №26 зараз діє справжній цех із виготовлення окопних свічок та інших побутових речей, які вкрай потрібні нашим захисникам і захисницям на передовій.
«Із перших днів повномасштабної війни цей фонд допомагає військовим, наближаючи нашу перемогу. Всі звернення наших захисників намагаємось задовольнити, чи знаходимо людей, які можуть це зробити, доставити на фронт. Спочатку разом з ПТУ№26 займались закупкою і передачею мобільної електростанції. Була можливість виготовлення виробів з деревини – туалети, лавки, підставки - робили це. Виготовляємо все, що потребували військові. Крім цього робимо вироби з метала – підставки під окопні свічки, буржуйки. Займаємось комплектацією медичних аптечок. Шукаємо спонсорів, щоб була можливість доукомплектувати їх. Зараз бійці просять термопокривала, які використовують у комплекті з окопними свічками для обігріву в бойових умовах», - розповів Олег Коваль, представник благодійного фонду «Всі свої».
Ми попросили Олега Коваля розповісти детально про окопні свічки. Вони зараз у всіх на слуху, але є певні премудрості їх виготовлення. Адже неправильно зроблена така свічка не дає того ефекту, на який розраховують наші захисники
«Окопна свічка складається із жерстяної банки (із під-консервів), у яку поміщено перфорований картон, який далі заливаємо воском чи парафіном, який розігріваємо . Для зручності всередину вставляємо гніт з того ж картону», - говорить волонтер.
Він вказує що важливо, щоб парафін чи віск потрапив у всі отвори. Інакше не буде бажаної тепловіддачі. Коли свічка окопна зроблена правильно, то її вага до 300 грамів і нею задоволені кінцеві споживачі – наші захисники.
Крім цього, кременчуцькі волонтери благодійного фонду «Всі свої» модернізували і підставку під окопні свічки. Їх роблять легкими і компактними. Їх можна використовувати як пічки, які топлять звичайними дерев’яними трісками, гілочками тощо.
«Їхнього тепла достатньо для нагріву гарячої води, підігріти їжу. Не скрізь на передовій є можливість буржуйку поставити, не скрізь є можливість укритися в бліндажі. У цьому випадку вони просто необхідні», - слова Олега Коваля.
А ось для зручності розпалювання вогнища кременчуцькі умільці згадали, що можна звичайні косметичні спонжики (ватні диски) просякати воском і теж передавати на передову. Їх розфарбовують у різні кольори (зараз це жовтий і блакитний). Вони діють так, як сухий спирт, але не бояться замочування, тож більш універсальніші.
«Ми допомагаємо ЗСУ із самого початку повномасштабного вторгнення росії в Україну, але наші можливості б вже давно вичерпались, якби не допомога небайдужих людей. Хочу подякувати директору Кременчуцького Держлісгоспу Валентину Свириденку, постачає деревину для виготовлення необхідних речей для виготовлення туалетів, лавочок. Адже піддони вже закінчились. Крім того допомагає голова Кременчуцької районної ради Дмитро Колотієвський разом із батьком. Особливо з парафіном і іншими комплектуючими матеріалами. Допомагає і Піщанська сільська громада. Привезли нам метал. Лариса, Руслана приїжджають щодня. Їх знайомі на передовій, тож тримаємо зворотній зв'язок. Ми робимо все, аби наші захисники виконували свою роботу, а не думали про елементи побуту, одягу тощо», - слова Олега Коваля.
Думають кременчуцькі волонтери і про захист довкілля. Тому зараз практикують заливати такі окопні свічки не в жерстяні банки, а в пластикові стаканчики. Їх вже поміщають в жерстяну банку. Він згорає повністю – лише попіл висипати і можна використовувати далі.
«Їх називають свічки другого покоління. Перші мають залишки банок, які валятимуться на території. А ці ні», - розповів.
Із початку зими через благодійний фонд «Всі свої» виготовили понад 2000 копних свічок, а це понад півтонни парафіну.
До речі, налагоджено співпрацю між навчальними закладами. Так не встигають у ПТУ№26 виготовити необхідну кількість окопних свічок, то на допомогу приходять волонтери і волонтерки із кременчуцького педколеджу. Передають свічки на фронт через волонтерський центр ВПУ №7.
І про головне – зараз для продовження процесу дуже потрібен парафін. Його можна купити у магазинах і принести чи то в ПТУ№26, чу у спортзал цього навчального закладу – жовту будівлю, яка знаходиться в Міському саду, неподалік спортивної арени «Кремінь».
«Ми будемо дуже вдячні, наші захисники - теж. Окопних свічок зараз потребують і люди, які залишились в зоні бойових дій. Тож їх передаємо і тим, хто перебуває в тяжкому стані. Допомагайте через нас, через інші благодійні організації, наближаємо нашу Перемогу, пересидіти вдома не вдасться», - слова Олега Коваля.
Читайте: Тепла допомога фронту: як у Кременчуці жінки роблять неймовірні речі із вовни
Світлана Павленко
Фото, відео Кирила Воронцова