Кременчуцька газета
П'ятниця, 13 Грудня 2024
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube threads telegram

Ви є тут

Герой фільму «Підйомна сила» - кременчужанин Чайка про авіацію, кінострічку, про себе і реалії життя

14 жовтня 2024

Пряма мова.

 

 

«Підйомна сила» — перший повнометражний фільм від української авіаційної команди AEROTIM, який розповідає про неймовірну роботу армійської авіації Сухопутних військ Збройних Сил України, справжніх «крил» піхоти.

Одним з героїв фільму, який презентували вчора у Кременчуці, в кінотеатрі «Галактика», став випускник Кременчуцького військового ліцею 2011 року, льотчик армійської авіації, повний кавалер ордена Богдана Хмельницького, 29-ти річний майор Максим Чайка.

Представляючи Максима Чайку екскерівник військового ліцею, а зараз керівник військово-історичного музею ВПУ №7 полковник Володимир Поляков, зазначив, що майор Максим Чайка - не просто випускник Кременчуцького військового ліцею, він символ незламності України, відваги її захисників та неймовірної гордості його наставників.

Максим Чайка зазначив, що у фільмі уперше розказані історії відважних пілотів-вертолітників — про критичні моменти перших днів війни, сміливі та смертельно небезпечні операції з рейдами в тил ворога.

Він подарував В.Полякову для музею пам’ятну монету та шеврони.

У відповідь Максим Чайка отримав від полковника шеврон «Кременчук», який має оберігати хлопця та його побратимів.

«Ми сподіваємось, що цей шеврон буде тебе прикривати в бою, коли будеш мочити там - на передовій орків і будеш згадувати наше місто. І цей шеврон буде твоїм оберегом. Це від нас всіх»,- сказав В.Поляков.

Після невеликої розмови про фільм всі присутні у залі переглянули стрічку.

Червоною лінією у ній були розповіді авіаторів, частина з яких вже загинула. Вони констатували, що вертольотчики працюють для піхоти. Вони прорвалися на острів Зміїний та в окупований Маріуполь. А ще вони не лише мобільна артилерія, а й морально-психологічна підтримка військ.

«Коли нас бачать у небі, то хлопцям це підіймає дух»,- каже герой фільму.

Самим вертольотчикам зараз приходиться літати на дуже низьких висотах, аби їх не помітили РЕБ противника, але це є небезпечно, бо їх можуть вразити із землі звичайною стрілецькою зброєю.

«Це як у лотереї і ставка в ній – життя екіпажу та пасажирів»,- каже один з вертольотчиків.

А ще пілоти зараз дотримуються повної тиші у радіоефірі, аби не видати себе ворогу.

Переглядаючи документальну картину можна зрозуміти, що з одного боку пілоти - це звичайні люди, які раніше, як і ми, всі кожен ранок просиналися на роботу, пили каву, курили на балконі і дивилися на оточуючих, а зараз це люди з дуже сильним характером, люди які цілеспрямовано пішли на ризик знаючи про те, що в любий момент, будь-яку секунду може статися неминуче, але вони це роблять і будуть робити до нашої Перемоги!

У фільмі є розповіді і про найстрашніші хвилини життя льотчиків, про пропозиції модернізації гвинтокрилів, про бюрократію, яку треба ламати повністю.

«Вертоліт слід адаптувати, щоб було комфортно виконувати завдання… Багато змін можна внести, але тільки через завод… На це все треба багато часу… Це система, яка залишилось з Радянського союзу. Її треба пробити, треба ламати повністю, через коліно. Моя думка така - зібрати цю всю документацію, що була, яка  регламентувала льотну роботу, облити керосином і спалити, а брати за еталон документи у німців, французів, американців. Перекласти їх, узагальнити, все опрацювати і зробити своє – те, що підходить під наші реалії і все буде ефективніше працювати»,- каже один з героїв фільму.

При цьому Герої фільму всі як один переконані, що Україна повинна перемогти.

«Тільки вперед і має бути розвиток зброї і тоді буде наша перевага над противником… Перемога неминуча. Щоб бистріше це було, потрібно Україні більше якісної техніки»,- кажуть хлопці, серед яких і Максим Чайка.

Вже після фільму, який, відразу зазначу, не з легких, журналісти поспілкувалися з Максимом Чайкою і першим питанням попросили розповісти про себе і чому обрав професію льотчика.

-       Всім добрий день, мене звати Максим, прізвище моє Чайки і позивний мій теж Чайка. Сам я родом з Кременчука, з цього міста. Це місто для мене дуже рідне. Я завжди радий коли до нього приїжджаю.

Чому я став льотчиком? Напевно, так я і казав у фільмі. В ліцеї мені дали на це наснагу, сили і напевно якусь частинку розуму. Я вирішив для себе пов'язати своє життя з цією професією.

-       Скажіть, як знімався фільм, як довго знімався, чи одразу ви погодились, щоб вас знімали?

-       Стосовно фільму, по-перше, я хочу подякувати всьому зйомочному колективу. Це команда AEROTIM. Це надзвичайні люди, які зробили надзвичайну роботу, просто неймовірну. Всі кадри, які ви можете побачити у цьому фільмі, були зроблені в реальності, там не брав участь жодний актор. Всі бойові відео з пусками ракет - це були відео пілотів, які беруть участь у війні.

З приводу самого фільму та часу, то все знімалося не одним якимось етапом, а потрошки. Десь дозняли, десь до когось приїхали на ротацію… Ми всі розуміємо те, що цей фільм не тільки для моєї бригади, для армійської авіації, для всього світу і для всієї України.

-       Ви вже в фільмі розповідали, розкажіть нам, коли було найстрашніше?

-       Дуже багато можна було б розповісти, ви самі прекрасно це розумієте. Дуже багато пілотів не було в цьому фільмі, тому що є таймінг, ми все це розуміємо. Але є деякі моменти, які можна було додати. Але всього того, що романтика романтикою, але життя - страшна штука. І деякі історії, які ми могли б розказати, вони напали в цей кадр не попали чисто через те, що фільм це фільм і у кожного хорошого фільму має бути хороша кінцівка. Більшість ситуацій мають дуже погані кінці, тому напевно так.

Коли мені було страшно? Напевно, на початку, але потім якось воно переросло. І те, що я не розповів у фільмі, то була дуже серйозна операція на острів Зміїний, про яку дуже мало знає. Тому що в інтернеті є тільки останні кадри, коли наші хлопці ставлять прапор на острів. Але ніхто не знає, що було до цього. Як ми осаджували цей острів, як ми загубили дуже багато спеціалістів з СБУ, з ГУР, як збили наш вертоліт. Це дуже мало хто про це знає, але фінал завжди буде хороший.

-       Розкажіть, якщо вже про фінал, то чого не вистачає для того, щоб фінал був швидше і раніше?

-       В будь-якому випадку, як би той хто не хотів, війна закінчиться і закінчиться тільки нашою перемогою. Іншого варіанта просто немає. Це по-перше. По-друге, як було сказано у фільмі, у фільмі підняті серйозні теми з приводу озброєння техніки.

Зазначимо, що фільм «Підйомна сила» можна переглянути у кінотеатрі ТРК «Галактика». Вартість квитка — 140 грн. Придбати квитки можна у касі перед початком фільму або забронювати на сайті кінотеатру.

У Кременчуці стартує показ документального кіно «Підйомна сила» про армійську авіацію, де знімався кременчуцький пілот Максим Чайка

 

Олег Булашев

Відео Микити Ліцкевича

 

Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию
Афиша Кременчуга
Ви сповіщаєте про хибодрук в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення натисніть кнопку "Сповістити про хибодрук". Також можна додати коментар.

Ми в Telegram

Підписатися