
1 березня, Всесвітній день свободи інформації. До Нового року залишився 290 день.
16 березня 2025 року — неділя. 1117-й день війни в Україні.
Що не можна робити 16 березня
Цього дня триває піст. Тому заборонено їсти м’ясо, яйця та молочні продукти. Не можна сваритися та лихословити. Заборонено пити алкоголь. Період посту слід проводити без гучних розваг, в тиші та спокої.
Народні прикмети і традиції на 16 березня
Серед наших предків існувало чимало цікавих прикмет на цей день:
- зустріти білку — до потепління;
- якщо хмари швидко пливуть небом, то весна буде теплою;
- сонячний день передбачає теплу сонячну весну.
Іменини: як назвати дитину, яка народилася 16 березня
Які завтра іменини: 16 березня з іменинами слід вітати Олександра, Григорія, Трохима, Юліана і Саву.
Талісманом людини, народженої 16 березня, є корал. Прикраси з цього каменю є сакральним символом для кожної українки. Серед наших предків корал асоціювався з родом, берегинею, затишною оселею.
Цього дня народилися:
- У 1927 році Володимир Михайлович Комаров (пом. 1967), радянський космонавт.
- У 1920 році Юнге Гертруда, особиста секретарка Гітлера, яка записала його заповіт.
- У 1884 році Олександр Романович Бєляєв (пом. 1942), російський письменник-фантаст («Людина-амфібія», «Голова професора Доуеля»).
- У 1859 році Олександр Степанович Попов († 1906), фізик і електротехнік, один з винахідників радіо.
- У 1853 році Генріх Кайзер (пом. 1940), німецький фізик, який знайшов присутність гелію в земній атмосфері.
- У 1787 році Ом Георг Симон († 1854), німецький фізик, автор одного з основних законів електричних ланцюгів (закон Ома).
Пам’ятні дати 16 березня
Календар важливих подій в Україні та світі за 16 березня:
- У 2014 році під прицілом російських військових відбувся незаконний референдум в Криму. Для остаточної реалізації планів окупації Росією Криму маріонетковою владою півострова було проведено імітацію референдуму про статус автономії.
- У 2006 році Генеральна асамблея ООН майже одноголосно проголосувала за створення Ради з прав людини.
- У 1998 році Ватикан офіційно вибачився перед євреями за бездіяльність католицької церкви в роки Голокосту.
- У 1990 році у Львові розпочала роботу перша сесія відродженого Наукового товариства імені Тараса Шевченка.
- У 1962 році СРСР запустив в космос супутник «Космос-1».
- У 1962 році Хрущов оголосив про те, що СРСР має міжконтинентальну ракету.
- У 1960 році в Нью-Йорку представлений перший автомобіль на сонячних батареях.
- У 1945 році радянські війська почали Віденську наступальну операцію.
- У 1937 році Народний комісаріат внутрішніх справ (НКВС) СРСР створив відділ по боротьбі з розкраданнями соціалістичної власності (ОБХСС).
- У 1936 році з конвеєра Горьківського автомобільного заводу зійшов перший радянський автомобіль - лімузин марки «М-1».
- У 1923 році римська поліція заборонила свист та інші прояви невдоволення грою акторів у театрах.
- У 1921 році укладено Московський договір між РРФСР і урядом Ататюрка. Всупереч умовам Севрського договору, до Туреччини перейшли Карська область і Сурмалінській повіт колишньої Російської імперії, які вірмени вважають своїми етнічними землями. Вірменське населення згодом залишило ці території.
- У 1919 році в США вперше випробували бездротовий телефон для переговорів з літаком.
- У 1917 році американець Томас Вільямс під маркою компанії «Maybelline» випускає туш для вій - «першу сучасну косметику для очей на кожен день» (the first modern eye cosmetic for everyday use).
- У 1917 році в Києві відбулася велика маніфестація - День свята революції. В ході мітингу кияни знищили міський пам'ятник Столипіну.
- У 1917 році російський великий князь Михайло Олександрович, брат Миколи II, відрікається від престолу на користь Установчих зборів.
- У 1915 році через бійку, яку влаштував Володимир Маяковський, поліція Петрограда закрила клуб артистів і поетів «Бродячий пес».
- У 1880 році за підозрою в революційній агітації заарештований український поет Іван Франко.
- У 1870 році в Москві відбулася прем'єра увертюри «Ромео і Джульєтта» Петра Чайковського.
- У 1851 році Іспанія та Ватикан уклали конкордат, за яким католицька церква отримала повний контроль над освітою і цензурою в Іспанії.
- У 1827 році почав виходити перший в Америці журнал для афроамериканців - «Журнал свободи».
- У 1521 році під час першої кругосвітньої подорожі португальський мореплавець Фернан Магеллан досяг берегів сучасних Філіппін. Через півтора місяця він загинув в сутичці з місцевими жителями.
- У 1079 році в Ірані прийнятий мусульманський календар.
- У 870 році підставу в Болгарії православної церкви.
Який завтра день в Україні і світі
День працівників житлово-комунальних господарств відзначається в Україні щороку, у третю неділю березня. Цього року припадає на 16 березня. Свято засноване 1994 року з метою відзначити роботу працівників цією сфери, а також висловити їм подяку за забезпечення санітарних умов для населення.
День свободи інформації встановлений у день народження американця Джеймса Медісона, якого називають батьком американської Конституції. Він був прихильником ідеї прозорості уряду та відкритості влади.
16 березня в Україні і світі святкують Міжнародний день спортивних автоперегонів. Свято завжди припадає на третю суботу березня і збігається зі знаковою подією "12 Годин Себрінга", яка проходить у місті Себрінг, Флорида, США. Це день, який присвячений азарту і духу змагань, перегонам на спортивних автомобілях та спорту, що захоплює фанатів по всьому світу. Спортивний автоспорт є основним видом кільцевих автоперегонів, він передбачає участь спортивних автомобілів, які мають два сидіння і закриті колеса, що змагаються на спртинтерських перегонах на витривалість.
А ще 16 березня День чорної преси. Найбільше свято популярне в США і присвячене дню, коли тут вперше вийшла газета, якою володіли афроамериканці. На сьогоднішній день темношкірим належить понад 200 медіакомпаній в Америці. Ця подія є нагодою підкреслити ту важливу роль, яку ЗМІ відіграють у формуванні суспільного дискурсу та інформуванні кольорових спільнот.
16 березня святкують День квілтінгу. Творче свято, яке збирає навколо себе прихильників квілтінгу — це ремесло, яке полягає у художньому вистьобуванні та вишиванні шматочків тканини, між якими вставляєтсья шар фатину чи вати.