Кременчуцька газета
Вівторок, 12 Грудня 2023
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube threads

Ви є тут

Як повномасштабна війна вплинула на довкілля Полтавщини, зокрема, на якість повітря у Кременчуці

18 листопада 2023 09:00

Горішні Плавні та Світловодськ визнані промисловими містами із найчистішим повітрям в Україні.

Росіяни, як варвари, знищують усе, навіть не усвідомлюючи, що довкілля не визнає кордонів. Збитки від дій ворога обчислюються триліонами гривень, бо забруднена земля, повітря, спалені ліси, знищені природні ресурси. Про це каже міністр захисту довкілля та природних ресурсів Руслан Стрілець.

«Кременчуцька газета», враховуючи те, що збройна агресія завдає Україні та, зокрема, нашому району непоправної шкоди і екосистеми та природні ресурси стають жертвами війни, написала запит до Державної екологічної інспекції Центрального округу, аби дізнатися суму збитків, завданих довкіллю Полтавської області внаслідок військових дій.

Голова установи Ігор Горжій у відповіді зазначив, що із 24 лютого 2022 року Інспекція виконує свої обов’язки у режимі воєнного часу.

За минулий, 2022 рік, та 9 місяців 2023 року розраховані збитки, завдані довкіллю Полтавської області, внаслідок збройної агресії російської федерації на суму понад 1 млрд 35 млн грн, зокрема:

- за забруднення ґрунтів – 17 млн 700 тис грн,

- за засмічення земель – 344 млн 600 тис грн;

- за забруднення атмосферного повітря – 673 млн 570 тис грн.

Серед цієї суми 803 млн 500 тис грн - це збитки по Кременчуку та району.

Але не лише дії ворога завдають шкоду довкіллю. Як повідомляє видання «The page», нове дослідження українського моніторингу EcoCity разом з міжнародною програмою «Чисте повітря для України» показало, що промисловість має більший негативний вплив на середовище, ніж безпосередньо бойові дії. Під час дослідження аналізували дані супутників, а саме — показники діоксиду азоту, що є найбільшим антропогенним забруднювачем, але він також утворюється під час вибухів. Фахівці порівняли показники 2018, 2019, 2021 та 2022 років.

«Коли відбувається великий вибух, виділяється багато тепла, і, відповідно, азот окислюється до оксидів та діоксидів азоту. Супутникові дані щодо цього чинника показали, що до повномасштабного вторгнення було більш забруднене повітря у великих містах — у Києві, Запоріжжі, Дніпрі, Донецькій області, Кривому Розі, Харкові. У 2022 році забруднення діоксидом азоту зменшилося від 10% до 30% залежно від регіону», — каже куратор громадського моніторингу EcoCity та технічний експерт програми «Чисте повітря» Олексій Трелевський.

На думку менеджера з комунікацій громадської організації «SaveDnipro» Костянтина Федорова, наслідки вибухів та розривів снарядів мають більш локальний та короткостроковий вплив. Тобто в момент вибуху станції моніторингу фіксують доволі серйозне забруднення. Проте відносно швидко повітря очищається.

«Але це все осідає та проникає у ґрунти, підземні води, які, зокрема, часто використовуються для водопостачання. Це вже призводить до довгострокових наслідків, які ще будуть довго псувати нам життя», — каже Федоров.

Як змінився рівень забруднення у містах України

Щороку на основі вимірювань та аналізу в Центральної геофізичної обсерваторії ім. Б.Срезневського вираховують Комплексний індекс забруднення атмосферного повітря (КІЗА). Цей індекс формується на сумі коефіцієнтів перевищення норми шкідливих речовин з урахуванням їхнього класу небезпеки. Наприклад, фенол та формальдегід мають 2 клас (високонебезпечний), а оксид вуглецю — 4 клас (малонебезпечний).

У звіті обсерваторії зазначено, що у 2023 році найбільший рівень забруднення атмосферного повітря зумовлений насамперед перевищенням норми формальдегіду, діоксиду азоту, фенолу, фтористого водню, оксиду вуглецю, завислих речовин.

Так звані «завислі тверді частинки» — це токсичні речовини, які виникають внаслідок процесів горіння, антропогенного забруднення. Небезпечні частинки проникають безпосередньо в кровоток людини, в органи дихання та спричиняють тяжкі наслідки для здоров'я.

Лідерами за забрудненням повітря у 2021 році були Маріуполь (15,7 за КІЗА) та Кам’янське (14,7), показники яких характеризувалися як дуже високі. У звіті за І півріччя 2023 року немає жодного настільки високого показника.

Так тепер, Дніпро, Кам’янське (Дніпропетровська обл.) та Одеса мають найвищі показники комплексного індексу забруднення атмосферного повітря – 10,7, 10,2 та 9,5 відповідно.

Кременчук знаходиться у середині рейтингу - 11 місце - із показником 6,7, що майже дорівнює показникам минулих років.

А от у трійці лідерів рейтингу із найчистішим повітрям – Горішні Плавні, Чернівці та Світловодськ (Кіровоградська обл.) з показниками 1,4, 1,9 та 2,5 відповідно.

Примітно, що Горішні Плавні, на території яких функціонують підприємства гірничодобувної компанії Ferrexpo (Полтавський, Єристівський та Біланівський ГЗК), в лідерах за чистим повітрям упродовж останніх кількох років.

Підтримувати в належному стані довкілля й атмосферне повітря в Горішніх Плавнях вдається, зокрема завдяки реалізації низки природоохоронних заходів, покликаних зменшити вплив виробничої діяльності гірничозбагачувальних комбінатів на навколишнє середовище. Так, боротьба з пилоутворенням є постійним технологічним процесом Полтавського ГЗК, що включає багато складових: від підтримки рівня води в ставках до засівання територій шламосховища зерновими культурами - це допомагає закріпити ґрунт і не дає вітру розносити пил.

Зазначимо, що цього року стан повітря досліджували у 32 промислових містах, тоді як за результатами минулого року оцінювалися 39.

«2022 рік у нас був найменш забрудненим. У 2023 році ми відстежуємо тенденцію, що відновлюється забруднення атмосферного повітря. У Кривому Розі, в Запоріжжі зростає частка промислового забруднення», — повідомив Трелевський.

Експерт пояснює цю тенденцію відновленням потужностей виробництва у певних областях. Він також звернув увагу на ще одну негативну тенденцію: повністю скасовані перевірки Держекоінспекції, зокрема щодо контролю за викидами шкідливих речовин.

Як шкідливі викиди у повітрі шкодять здоров’ю

Дослідження «Глобальний тягар хвороб» (програма, що оцінює втрату працездатності та смертність від основних захворювань, травм та факторів ризику) у 2019 році зафіксувало, що близько 10% втрат здоров’я в Україні пов’язано із забрудненням повітря. Це близько 43 тис. передчасних смертей на рік. Аналітики зауважують, що ця частка скоротилася вдвічі порівняно з піковими значеннями середини 1990-х років. Але тягар, як і раніше, багаторазово перевищує, наприклад, показники країн Північної Європи, де лише 1% втрат здоров’я спричинений забрудненням повітря.

Нагадаємо, повітря у Горішніх Плавнях – найчистіше серед промислових міст України.

Горішні Плавні та Світловодськ визнані промисловими містами із найчистішим повітрям в Україні – дослідження.

Що смерділо до повномасштабного вторгнення і як зараз, Або про якість повітря у Кременчуці.

 

Клим Соколов


"Кременчуцька газета" в соціальних мережах!
Будьте нашими підписниками... і одними з перших дізнавайтесь, що відбувається в Кременчуці та на Полтавщині, а також про резонансні події в Україні.
Не втрачайте шанс читати «гарячі» і цікаві новини першими!
Підписуйтесь на нас:  
Facebook: https://www.facebook.com/kremenchuckagazeta/
Instagram: https://www.instagram.com/kg.ua/
Telegram: https://t.me/kgua_news


Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live threads
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Інші новини

Афиша Кременчуга
Ви сповіщаєте про хибодрук в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення натисніть кнопку "Сповістити про хибодрук". Також можна додати коментар.

Ми в Telegram

Підписатися