
Актуальні варіанти сьогодення.
Чи можливо купити в Україні квартиру без грошей — фантастичне питання. А з погляду на підвищення податків, нестабільність у країні та світі, заробітну плату невисокого рівня–це взагалі майже неможливе. До того ж, якщо ви чи ваша родина не належать до категорії громадян, які мають підстави для отримання безкоштовних квадратних метрів, то стати володарем житла без коштів не вдасться. Але що робити, якщо є зовсім маленька сума, а квартирне питання стоїть гостро?
Ми зазирнули в законодавство, поспілкувалися з фахівцями, які кожного дня працюють з нерухомістю та знайшли деякі варіанти, що можуть підійти тим, хто найбільше потребує власного кутка.
Іпотека та кредит
Зараз в Україні діє програма «єОселя» — це програма доступного кредитування житла, ініційована Президентом України. Вона розрахована на військовослужбовців за контрактом (захисники України, силовики та члени їхніх сімей), медичних працівників (фахівці та професіонали закладів охорони здоров’я державної та комунальної форми власності), педагогічних працівників закладів освіти державної та комунальної форми власності, наукових та науково-педагогічних працівників закладів освіти й наукових установ державної або комунальної форми власності.
Кредитування
- пільгова ставка на весь термін кредиту — 3%
- максимальний строк кредиту — 20 років
- мінімальний початковий внесок — 20%
- кредитують банки-учасники програми: «Ощадбанк», «ПриватБанк», «Глобус Банк», «Укргазбанк», «Sky Bank»
Хто може стати учасником
- громадяни України, старші за 18 років на дату оформлення кредиту, але не старші 70 років на дату погашення;
- платоспроможні громадяни;
- ті, хто не має власного житла зовсім або воно:
- менше, ніж 52,5 кв. м + 21 кв. м на кожного наступного члена сім'ї додатково (чоловік/дружина та неповнолітні діти, що проживають з вами);
- розташоване в районі бойових дій або на тимчасово окупованій території;
- громадянин, який не фігурує в санкційних списках;
- громадянин, який не бере участь в інших чинних державних програмах із забезпечення житлом.
Вартість такого житла не має перевищувати середню вартість спорудження житла за регіонами України, визначену Мінрегіоном і помножену на такі коефіцієнти:
х2,5–для Києва, Дніпра, Львова, Одеси та Харкова;
х2–для обласних центрів; населених пунктів, які розташовані на відстані до 15 км від обласних центрів; міст із населенням понад 300 тис осіб;
х1,75–для міст з населенням від 100 тис до 300 тис осіб;
х1–для інших населених пунктів.
В принципі, досить непогані умови. Проте є нюанси: ви не зможете стати учасником цієї програми, якщо рівень вашої заробітної плати недостатній; якщо ви працюєте на посаді, що не підпадає під перелік, прописаний вище або ви не військовий тощо.
Тому, є інший варіант.
Накопичення
Ще один спосіб купити квартиру — накопичити необхідну суму. Проте цей процес може розтягуватися на роки. Скільки потрібно відкладати, щоби зібрати на квартиру? Ми трішки порахували:
- для людини, яка отримую 10 тис-15 тис грн зарплатні, а можливо й зовсім «мінімалку» (станом на 2025 рік — 8 тис грн) і з нинішніми цінами вдасться накопичити максимум 5 тис грн/міс. Тож для купівлі квартири при таких умовах доведеться заощаджувати близько 10 років. І це без врахування інфляції.
За рейтингом зарплат в Україні, який ми знайшли в інтернеті, в лідерах–працівники сфери IT. Але не тільки айтішники пристойно заробляють. Також зарплату, вище за середню, отримують ріелтори, системні аналітики, топ-менеджери, фармацевти, водії, торгові представники та інші. Тому, якщо ваша зарплата трішки не дотягує до необхідної суми, завжди є варіант змінити сферу діяльності.
Інші державні програми
Якщо ви молода родина, то можете розглянути програму «Держмолодьжитло». Вона працює для українців віком до 35 років, які стоять на квартирному обліку. Банкові установи можуть вам погодити іпотеку на строк до 30 років на умовах річної ставки 14,1%.
Також у продовж 30 років у нашій країні діє програма житлового будівництва «Свій дім». Вона створена для мешканців сільської місцевості та для тих, хто планує будівництво у селі. Кредитні ставки за цією програмою досить лояльні – 3% річних, а для багатодітних сімей взагалі немає відсотків. Скориставшись програмою, для будівництва будинку можна отримати до 400 тис грн, на купівлю житла – до 300 тис грн, на реконструкцію чи добудову – до 250 тис грн, проведення інженерних мереж – до 100 тис.
Які ще є варіанти
Окремо, безкоштовна квартира від держави також передбачена для певних категорій громадян, які потребують поліпшення житлових умов, але не мають змоги орендувати житло через низький дохід.
Отримати таке житло можуть діти-сироти, які ніде не зареєстровані, тяжкохворі пацієнти, які повинні жити окремо від інших членів сім'ї, жителі напівзруйнованих або непридатних для життя будинків та особи, яким необхідно поліпшити власні умови життя.
Для отримання такого житла необхідно надати наступні документи:
- довідку про проживання, склад сім'ї, а також загальний рівень доходів усіх її членів за минулий рік;
- копії паспортів (свідоцтва про народження) та ідентифікаційних кодів;
- довідки з місця роботи кожного члена сім'ї;
- інформацію про вартість житла, в якому проживає сім'я, а також документи на право власності;
- копії свідоцтва про шлюб або розірвання шлюбу;
- документи, що дають право на пільгу: медичний висновок лікарсько-консультативної комісії; копію свідоцтва учасника бойових дій, інваліда війни, сім'ї загиблого, особи з інвалідністю або особи, яка постраждала внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС 1 та 2 категорій тощо.
Варто наголосити, що приховування доходу або майна, яке, наприклад, було успадковане після смерті родича, позбавляє сім'ю місця в черзі на отримання безкоштовної квартири.
Навіть після того, як особа отримала соціальну квартиру, житло залишається в державній власності, а громадяни проживають у ньому за договором соціальної оренди. Тобто вони нічого не платять за саме житло, але повинні підтримувати його в належному стані й оплачувати комунальні платежі. Також отримувачі не можуть розпоряджатися таким житлом: продати його, пожертвувати чи здати в оренду.
Зауважимо, консультацію щодо черги та квартирний облік можна отримати у фахівців КП «Квартирне управління» за телефонами: (096) 010-33-30, (050) 010-33-40
Думка професіоналів
Чи є можливість купити житло, коли не вистачає коштів на угоду купівлі? З цим питанням ми звернулися до ріелторів, які у більшості випадках є безпосередніми посередниками між покупцем та продавцем квадратних метрів.
«В першу чергу, потрібно звернутися до банку або ріелтора та з’ясувати, чи відповідаєте ви умовам обраної вами програми, та які конкретно умови діють для вашої категорії (відсоткова ставка, перший внесок тощо). Після консультації клієнт матиме реалістичну оцінку своїх можливостей й знатиме приблизну суму, яку треба виділити на придбання житла. Це допоможе звузити пошук об’єктів, що відповідають бюджету та критеріям програми», — зазначає ріелторка Катерина.
Додатково вона виокремлю й інші рекомендації: оцінить свою платоспроможність та оберіть житло, що відповідає вашому бюджету та умовам програми.
«За допомогою банку необхідно розрахувати попередній ліміт суми іпотеки, на яку можна розраховувати. Це дасть реальне уявлення про бюджет, з яким можна йти на ринок нерухомості. Лише після консультацій та попередніх розрахунків варто почати шукати квартиру, яка відповідає як вимогам програми, так і фінансовим можливостям», — додає вона.
P.S. Як бачимо, існують різні варіанти отримання власного житла. Який з них обирати (та чи обирати взагалі) — особисте рішення кожного. Проте ми наголошуємо, що підходити до подібних питань необхідно з розумом та урахуванням власних можливостей.
Нагадаємо, ринок нерухомості у Кременчуці стоїть на паузі.
Стала відома вартість квартир в елітній новобудові у Кременчуці.
Дарина Убийкінь