За 2,5 роки повномасштабної війни на Полтавському протезно-ортопедичному підприємстві виготовили понад 1500 протезів, 60% з них ― для військових.
Вік людей, яких протезує Полтавське протезно-ортопедичне підприємство, зменшився до 20―25 років, а від того виріс попит на модернізовані протези, що дозволяють активно рухатися. Про це Суспільному розповів ортопед-травматолог підприємства Сергій Тен. Про реорганізацію підприємства з державного у комерційне, про те, як воно допомагає відновитися людям після поранень і травм ― у матеріалі з циклу "ТутРемБуд". Про це пише СуспільнеПолтава.
22-річний військовослужбовець ЗСУ Костянтин Целіков втратив обидві ноги внаслідок артилерійського обстрілу ― у боях на Куп’янському напрямку на Харківщині. Це сталося у лютому 2024-го року. У березні чоловік розпочав протезування, нині наново вчиться ходити ― вже на протезах.
"Найскладніше було довіряти їм. Ставати ― і їм довіряти, бо як ти довіряєш протезам, так і будеш йти. І це був один із найскладніших моментів", ― розповів Костянтин Целіков.
"У нього дуже складні протези, бо у нього двостороння ампутація. Це найскладніше протезування, бо в людини зовсім немає координації рухів. Уявляєте, він лише на візку може пересуватися без протезів. Коли одна ампутація, то людина на милицях може пересуватися, а двостороння ― це дуже серйозно", ― розповів про Костянтина механік протезно-ортопедичних виробів Андрій Князькін.
Центр працює і з цивільними, і з військовими. Щодня у гіпсувальному цеху один майстер готує форми для двох протезів, за місяць на підприємстві виготовляють 30―40 індивідуальних виробів.
Механік у цеху Полтавського протезно-ортопедичного підприємства.
"Ми спостерігаємо тенденцію, що зараз у нас протезуються зовсім молоді хлопці, починаючи від 20 років, а для мене це діти”, ― розповів Суспільному Андрій Князькін.
На підприємстві в Полтаві протезують військових переважно з Полтавщини, Сумщини та Харківщини. Наприкінці 2023-го року підприємство реорганізували, воно стало комерційним. У структурі з’явилося реабілітаційне відділення, розповіла лікарка фізичної і реабілітаційної медицини Олена Шкурупій. Проходити реабілітацію на підприємстві з 1 червня 2024-го мають можливість як військові, так і цивільні.
У Полтавському протезно-ортопедичному підприємстві виготовляють протези для військових і цивільних.
"Це можуть бути люди з інших областей, і в нас таких достатньо багато. Це і Харківська область, це і Кіровоградщина, і Черкащина, Сумська область теж, там є наш філіал, але стаціонарне відділення є лише тут. Оскільки на медичну систему в Україні велике навантаження, люди, які потребують реабілітації, часто не знаходять вільного віконця. Ці послуги потрібно розвивати в Україні", ― сказала фізична терапевтка Павліна Лугота.
Воїн Костянтин Целіков під час реабілітації у Полтаві під наглядом фахівців.
Військовослужбовець Костянтин Целіков проходить реабілітацію під наглядом ортопеда-травматолога Сергія Тена. За словами лікаря, раніше пацієнтами центру були переважно люди похилого віку, нині це часто молоді чоловіки. Їм потрібні сучасні динамічні протези, які дозволятимуть активно рухатися.
За 2,5 роки повномасштабної війни на Полтавському протезно-ортопедичному підприємстві виготовили понад 1500 протезів, 60% з них ― для військових.
За матеріалами джерела