Кременчуцька газета
Четверг, 30 Травня 2024
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube threads telegram

 

 

Ви є тут

У Кременчуцькому краєзнавчому музеї нові надходження: медаль «Михайло Грушевський 1866-1934»

18 квітня 2024 17:45

Без участі цього діяча не обходилася підготовка жодних ключових документів, зокрема й Універсалів Центральної Ради, і жодне значне зібрання тієї доби.

До нумізматичної колекції Кременчуцького краєзнавчого музею надійшла медаль «Михайло Грушевський. 1866-1934» із вже відомої серії «Здобуваючи державу: хроніки Української революції 1917-1921».

Про це інформують на сторінці музею.

Центральною фігурою початкового етапу Української революції був український історик, громадський та політичний діяч Михайло Грушевський. Він народився 29 вересня 1866 р. в м. Холм Холмського повіту Люблінської губернії (Королівство Польське, Російська імперія), у родині педагога Сергія Грушевського. Дитячі роки хлопця пройшли на Кавказі, куди сім’я переїхала через стан здоров’я батька.

Після закінчення гімназії М.Грушевський у 1886 р. вступив на історико-філологічний факультет Київського університету. Його науковим керівником був один з лідерів українського руху професор Володимир Антонович. За його рекомендацією в 1893 р. 28-річного історика призначили професором новоствореної «Кафедри загальної історії зі спеціальним оглядом Східної Європи» Львівського університету.

У 1905 р. з початком революції в Росії М.Грушевський повернувся до Києва, де активно долучився до політичної діяльності, співпрацював з українськими депутатами Державної думи та виступав з «українського питання» в пресі.

Після початку Першої світової війни Грушевського за підозрою в «австрофільстві» заарештували і до 1917 р. він перебував у засланні.

17 березня 1917 р. в Києві утворено Українську Центральну Раду, головою якої обрали Михайла Грушевського. На цій посаді він перебував до останнього дня УЦР – 29 квітня 1918 р.

Грушевський безпосередньо долучився до всіх ключових подій цього етапу Української революції. Без його участі не обходилася підготовка жодних ключових документів, зокрема й Універсалів Центральної Ради, і жодне значне зібрання тієї доби. Під його головуванням УЦР за короткий час пройшла еволюцію від автономістських ідей до проголошення незалежності УНР.

Після гетьманського перевороту 29 квітня 1918 р. М.С. Грушевський відійшов від політичної діяльності, з 1919 р. перебував в еміграції, де займався науковою роботою.

Під впливом українізації, після обрання його в 1924 р. академіком ВУАН (Всеукраїнської академії наук) УСРР, М.Грушевський повернувся до Києва. В радянській Україні він став одним з організаторів становлення української гуманітаристики. З 1926 р. – президент ВУАН. М.С. Грушевський був автором понад 2000 наукових праць.

Втім, уся активність М.С. Грушевського перебувала під пильним наглядом ГПУ. В 1931 р. він переїхав до Москви, фактично у «почесне заслання».

Масштаби постаті Михайла Грушевського – тонкого дослідника національної ідеї та фундатора української незалежності – важко перебільшити.

На карті Кременчука вулиця Михайла Грушевського з’явилася згідно з рішенням міського виконавчого комітету від 26.09.1996 р.

Характеристики медалі не відрізняються від інших із цієї серії:

Діаметр – 40 мм,

матеріал – мідно-нікелевий сплав,

покриття – золото 999 проби,

якість карбування – «пруф-лайк».

Аверс: портрет голови Української Центральної Ради Михайла Грушевського на фоні будівлі Центральної Ради.

Реверс: відзнака «Соборна Україна» у терновому вінці.

Виготовлена на замовлення Монетного двору «Княжий».

Копії фотографій ідуть у комплекті з медаллю.

 

 

Ліна Романченко


"Кременчуцька газета" в соціальних мережах!
Будьте нашими підписниками... і одними з перших дізнавайтесь, що відбувається в Кременчуці та на Полтавщині, а також про резонансні події в Україні.
Не втрачайте шанс читати «гарячі» і цікаві новини першими!
Підписуйтесь на нас:  
Facebook: https://www.facebook.com/Kremenchukgazeta
Instagram: https://www.instagram.com/kg.ua/
Telegram: https://t.me/kgua_news


Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live threads
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Інші новини

Афиша Кременчуга
Ви сповіщаєте про хибодрук в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення натисніть кнопку "Сповістити про хибодрук". Також можна додати коментар.

Ми в Telegram

Підписатися