
Є що згадати, та нічого дітям розповісти.
У листопаді минає три роки уже другої каденції міського голови Віталія Малецького. Із врахуванням першої – це вже 8 років. Кременчук, як і вся Україна, переживає нелегкий період воєнного часу. Втім це не стало на заваді градоначальнику час від часу втрапляти в скандали. Про них ми регулярно інформували наших читачів на нашому сайті (kg.ua) і далі слідкували та слідкуємо за розвитком подій. У цій публікації пропонуємо згадати деякі із них за рік, що минає.
Брехливі обіцянки Малецького
У квітні у Кременчуці розгорівся скандал щодо міських дитсадків. Батьки, доведені до відчаю тим, що нікуди подіти малюків, аби вийти на роботу і заробляти гроші, прийшли під стіни мерії. Матері і батьки привели дітей та вимагали відкриття дошкільних закладів освіти. До цього Малецький тривалий період лише годував містян відповідними обіцянками. Спочатку він заявляв, що з 1 квітня у місті запрацює три ДНЗ, які знаходитимуться в школах. Але все виявилось лише обіцянками, адже в квітні у місті запрацював лише один, розміщений в приміщенні Крюківської районної адміністрації. Інші – не змогли відкрити, бо не були готові укриття, як в самих дитсадках, так і школах, де вони «притулилися». У підсумку, групи короткотривалого перебування на базі деяких ліцеїв і гімназій почали відкривати аж на початку літа.
За Малецьким закріпилась слава серійного брехуна, словам якого не варто довіряти.
А модульне укриття де?
У травні був ще один скандал, пов'язаний із навчальними закладами міста. До мерії Кременчука прийшли батьки та учні гімназії №19. Люди висловили побоювання, що їхній навчальний заклад можуть закрити. Також принесли звернення, у якому йшлося про можливі проблеми із облаштуванням пожежної сигналізації. Під час зустрічі градоначальник запевнив, що з нею проблем не виникне. І пообіцяв, що на базі гімназії №19 збираються звести модульне укриття. Попереду були літні канікули і пристрасті нібито вщухли. Але уже в серпні представники батьківської спільноти знову прийшли до мерії, щоб поцікавитися–як їхні діти навчатимуться із 1 вересня. Люди нагадали градоначальнику про його обіцянку зробити модульне укриття коштом державного і міського бюджетів. І про те, що з навчальним процесом все буде добре. Однак хоч Малецький і обіцяв зробити модульне укриття до 1 вересня в частині шкіл, де немає підвалів (серед них гімназія №19), але наприкінці літа вже розповідав інше. А саме, що розглядають питання щодо перебування учнів та педагогів гімназії №19 в укритті одного із комунальних підприємств, що знаходиться неподалік навчального закладу. А саме–КП «Теплоенерго». Доки все досліджували, а потім робили ремонт, минув час. Навчальний рік для учнів цієї гімназії розпочався з «дистанційки». Далі діти пішли на осінні канікули. І зовсім нещодавно з'явилась можливість використовувати укриття, про яке згадане вище.
Згодом школярів водитимуть в укриття колишньої станції юних техніків, нині–приміщення «Академії майбутнього».
Ось вам і модульне укриття від Малецького!
Три пляшки горілки
У травні мала місце неприємна ситуація, коли Малецькому повернули три пляшки горілки. Так у Кременчуці розгорівся скандал навколо подарунків з нагоди Дня пам’яті та примирення. Тоді родина загиблого на російсько-українській війні Ігоря Андросова отримала продуктові набори. Зазвичай, такі подарунки від влади Кременчука отримували ветерани Другої світової війни та прирівняні до них категорії, серед яких – діти війни. Цього року подарунок принесли родині загиблого захисника України на російсько-українській війні. У пакеті була і листівка з привітанням за підписом мера, тож кременчужанка вирішила повернути горілку адресату.
Вдова загиблого воїна спакувала всі три пляшки в пакет і понесла в міськвиконком Малецькому із написом: «Пану меру від родини Андросових». Тоді жінка говорила, що такого в сучасному суспільстві не має бути, тому що настав час переглянути список свят, а не робити все це за інерцією.
Ноутбуки з переплатою
«Урок корупції від мера Кременчука Малецького» – це скандал з переплатою за ноутбуки, про який у серпні дізналися щонайменш мільйон українців. Виконком міської ради 9 серпня оголосив про закупівлю 15 ноутбуків Dream Machines RG3060-15 (RG3060-15UA38). Ціна, яку з бюджету громади готові були віддати за ці гаджети, становила 1 млн 486 тис 80 грн. Виходить, що кожен ноутбук, на думку фінансистів мерії, має коштувати майже 100 тис грн. Закупівлі проводили із приміткою «Українська визвольна війна». Тобто без електронної системи, уклавши угоди напряму. Це помітили журналісти і оприлюднили інформацію. Малецькому згодом доводилось виправдовуватися. Він заявив, що техніку замовляли не для мерії, а для військових, за їхньої заявкою. Переконував, що ноутбуки закупили за ринковою ціною 69 тис грн, а не 99 і передали військовим. Вони попросили купити їм ще одну партію.
Після підписання договору на придбання нової партії ноутбуків, виявили невідповідності в первинних документах: постачальник ТОВ «Активбуд-М» допустив арифметичні помилки. Договір з цим постачальником відразу розірвали. Мер переконував, що таким чином, жодних переплат не було, як і самої закупівлі ноутбуків за завищеними цінами.
Згодом Малецького викликали до прокуратури у справі переплати за ноутбуки.
Грошові махінації в дитячій лікарні
Про те, що не все добре у медичній сфері міста Малецький сам повідомив широкому загалу у вересні. Тоді стало відомо про скандал у міській дитячій лікарні. А саме бухгалтерію і адміністрацію підозрювали у нецільовому використанні коштів Національної служби здоров’я. Уже попередні результати свідчили про те, що Департамент охорони здоров’я та його централізована бухгалтерія не контролювали фінансову діяльність КНМП «Кременчуцька міська дитяча лікарня». Згодом стали відомі подробиці: усі працівники фінансового блоку, які допустили розтрату, звільнилися. Її сума – 1 млн 3 тис грн – задокументована. Підозрювані перераховували собі на картки додаткові виплати і інколи ця сума доходила до 30 тис грн в місяць.
Яка участь в скандалі керівника медзакладу Руслана Германа, тепер має з’ясувати слідство, але те, що він неналежно контролював фінансове питання – уже доведено. Документи по справі передали в правоохоронні органи. І якщо буде встановлено, що підписував відповідні накази Герман, то він може потрапити у скандал, вже у якості обвинуваченого. Тепер бухгалтерію дитячої лікарні веде бухгалтерія лікарні інтенсивного лікування «Кременчуцька», до якої медична дитяча установа доєднана.
Причепи із неприємною історією
І зовсім нещодавно стався ще один скандал із закупівлею. На цей раз мерія купила причіп для Збройних сил України, переплативши 132 тис грн. Договір укладали із новоствореною фірмою «Активбуд-М», яка «засвітилася» в історії з ноутбуками. Журналісти порівняли ціни на вживані причепи KRONE 2014 року випуску на сайті «AUTORIA». За причіп без пробігу правлять 1 млн 518 тис грн, і це найвища ціна, яку вони знайшли. Але виконком придбав KRONE за ціною 1 млн 650 тис грн, тож можна говорити про переплату принаймні в розмірі 132 тис грн.
Встановлено, що вищезгадана фірма закуповує причепи-контейнеровози Krone AZ у німецької компанії, яка продає вживану техніку, що знаходиться в місті Бакум Німеччина. Про це свідчать митні документи. Розмитнювали це все на митному пості в Кременчуці. А тепер найголовніше – вартість закупівлі, згідно з митними документами, – від 82 тис 391 грн до 136 тис 426 грн за штуку. Далі це все діло «фарбується», трохи підлатається і продається в десять разів дорожче.
Формат газетної публікації (дивіться номер №45 від 2 листопада 2022 року, де вийшла публікація) не дозволяє детально зупинитися на всіх скандалах, у яких фігурував градоначальник. Це і три кримінальні справи щодо розкрадання гуманітарки і виклик Малецького до прокуратури. А ще тарифний скандал, який тягнеться із початку року і не має розв’язки. Про них можна дізнатися на сайті «Кременчуцької газети».
Світлана Павленко за публікаціями kg.ua