Кременчуцька газета
Субота, 25 Січня 2025
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube threads telegram

Ви є тут

Правоохоронці Полтавщини продовжують закуповувати китайське обладнання для відеоспостереження

13 грудня 2024 08:15

Згідно з договором, правоохоронці придбали 9 відеокамер з розпізнаванням номерних знаків, 10 зовнішніх оглядових відеокамер та 5 відеокамер з розпізнаванням облич.

Головне управління Національної поліції в Полтавській області 3 грудня підписало угоду щодо модернізації комплексної системи відеоспостереження «Безпечна Полтавщина» на суму 1,77 млн грн. Про це вказано у системі Prozorro.

Тендер

Закупівлю провели як відкриті торги з особливостями, де достатньо одного учасника. Переможцем стало ТОВ «Хендел». Воно отримало підряд без конкуренції, бо на торги більше ніхто не подав пропозицій. Економії на торгах не було, оскільки цінова пропозиція учасника була тотожною оголошеній замовником вартості.

Як свідчить аналіз цієї закупівлі – в неї заклали дискримінаційні умови. Технічні характеристики прописали під конкретні моделі відеокамер марки Hikvision.

 

Згідно з договором, правоохоронці придбали 9 відеокамер з розпізнаванням номерних знаків, 10 зовнішніх оглядових відеокамер та 5 відеокамер з розпізнаванням облич. До цих камер придбали також кронштейни, карти пам’яті та комутаційні бокси. Виробником усього цього обладнання у технічній специфікації, наданій на тендер «Хендел», зазначено китайську компанію Hikvision. Також придбали 8-бортовий керований РОЕ комутатор виробництва китайської компанії Dahua.

Серед документів, поданих на тендер товариством, є кваліфікаційний сертифікат, наданий компанією Hangzhou Hikvision Technology Co., Ltd – виробником продукції Hikvision, де підтверджується, що працівники ТОВ “ХЕНДЕЛ” пройшли навчання та отримали відповідні знання щодо інсталяції, налаштування та обслуговування обладнання та програмного забезпечення (зі збереженням гарантійних зобов’язань виробника) з сертифікаційної програми спеціалістів з безпеки в жовтні 2024 року.

Обладнання має бути доставлене замовнику до 25 грудня 2024 року.

Поліціянти Полтавщини активно замовляють обладнання Hikvision. Так, рік тому Головне управління Нацполіції в Полтавській області уклало договір на модернізацію системи відеоспостереження на майже 26,86 млн грн. При цьому левова частка замовленого припадала на обладнання Hikvision, зокрема на дорогі сервери. Технічні вимоги містили згадки про конкретне обладнання цього виробника з Китаю, хоча формально дозволяли аналоги. Підряд отримала компанія ТОВ “Інфраструктура Безпеки” без конкуренції.

До усього, 20 листопада 2024 року ГУНП Полтавщини підписало з ТОВ «Хендел» три угоди на комплекти відеоспостереження загальною вартістю майже 2,2 млн грн. Технічна специфікація подана компанією на ті торги свідчить, що виробником відеокамер також є Hikvision. 

Підрядник

ТОВ «Хендел» створене у лютому 2022 року. Тоді засновником і директором фірми був Микола Зінкін. Із грудня 2022 року власником і керівником фірми є Микола Пихтін. У 2017-2021 роках він був директором КП «Інформатика», яке підпорядковується Департаменту інформаційно-комунікаційних технологій КМДА.

Активно працювати на ниві державних замовлень ТОВ «Хендел» почало з грудня 2022-го. Відтоді компанія натендерила 24 підряди на суму 92,01 млн грн. З поліціянтами Полтавщини вона має 4 угоди на 3,9 млн грн.

Головне управління Національної поліції в Полтавській області очолює Євген Рогачов.

Ризики

Hikvision і Dahua – дві компанії, які Національне агентство з питань запобігання корупції вносило у 2023 році до переліку міжнародних спонсорів війни. Таке рішення прийняли, бо обидві компанії активно працювали в рф, наповнюючи російський бюджет та постачаючи обладнання подвійного призначення, яке може використовуватись у воєнних цілях.

Реєстр діяв до 20 березня 2024 року. Потому рішенням Кабміну його закрили через відсутність нормативної бази для реєстру та неприйнятності поширення інформації без законодавчого врегулювання. Уряд вирішив передати всі дані РНБО. У переліку НАЗК було понад 50 компаній, що діють в Україні і не зупинили свою діяльність в росії. Ймовірною причиною відмови від цього реєстру називали незадоволення міжнародних партнерів, що створювало проблеми для української влади.

Компанія Hikvision є китайським державним виробником і постачальником обладнання для відеоспостереження для цивільних і військових цілей. За даними НАЗК, їх виторг у рф з початком повномасштабної війни у 2022 році зріс на 42%, чистий прибуток збільшився на 1526%, штат компанії був розширений вдвічі.

Компанія Dahua Technology є другим у світі виробником систем відеоспостереження за доходами. За даними НАЗК, у 2022 році компанія продовжувала імпортувати з Китаю обладнання, насамперед, відеокамери.

Слід зазначити, що низка країн світу відмовляються від продукції цих компаній. Так, майже 90% депутатів Європарламенту проголосували за заборону використання камер Hikvision в офіційних приміщеннях через причетність виробника до репресій проти уйгурів (уйгури один з найдавніших тюркомовних народів Азії). У 2023 році аналогічну заборону на встановлення державними органами пристроїв Hikvision схвалив уряд Австралії.

У 2022 році в рамках кампанії з обмеження доступу китайських військових виробників до сучасних технологій, Сполучені Штати запровадили контроль експорту мікросхем Dahua. Водночас британський уряд заборонив органам державної влади встановлювати камери спостереження Dahua.

Варто додати, що поки діяв санкційний реєстр НАЗК більшість замовників і постачальників китайського обладнання через Prozorro, схоже, проблеми у придбанні такого обладнання не вбачали, хіба що «репутаційний характер».

Розслідування «Схем»

У минулому році проєкт «Схеми» від «Радіо Свобода» опублікував журналістське розслідування стосовно системи «Безпечне місто». Там зокрема йшлося про те, що у 2017 році Полтава розпочала реалізацію проєкту «Безпечне місто», метою якого було підвищення рівня безпеки через встановлення 317 камер відеоспостереження по всьому місту.

Проєкт вартістю 25 мільйонів гривень активно підтримував тодішній міський голова Олександр Мамай. Варто нагадати, що його доньку підозрюють у колабораційній діяльності в інтересах рф (за даними слідства, фігурантка володіє у Санкт-Петербурзі рекламним агентством, яке брало участь в PR-кампанії пропутінської партії «єдина росія»). Сам ексмер втратив посаду після того, як Вищий антикорупційний суд визнав його винним у справі щодо працевлаштування хатніх робітниць: він пішов на угоду зі слідством, отримавши 5 років умовно та річну заборону на публічні посади. Олександр Мамай також є підозрюваним і в іншій справі. Йому інкримінують розголошення таємної інформації про розміщення підрозділів ЗСУ. Обвинувальний акт за вчинення кримінального правопорушення проти основ національної безпеки направлено до суду 1 березня 2023 року.

Більшість камер, закуплених у 2017 році, були виробництва китайської компанії Hikvision і працювали на російському програмному забезпеченні TRASSIR. Під час розслідування журналісти довели зв’язки компанії Trassir із фсб та виявили, що її сервери розташовані у Москві.

Тендер на встановлення і обслуговування у 2017 році виграла полтавська компанія «Явір-2000», яка прописала використання цього софту у проєктній документації. Хоча місцеві посадовці заявили, що офіційних попереджень про ризики не отримували, у документах фігурувала інформація про ймовірні загрози, пов’язані з російським походженням програмного забезпечення. Компанія «Явір-2000» заперечила прямі господарські зв’язки з розробником TRASSIR, хоча журналісти зафіксували їхню співпрацю у минулому. Інженери компанії визнали ризики, пов’язані з використанням обладнання, яке може бути уразливим до зламу.

У відповідь на запит «Схем» у Полтавській міськраді повідомили, що досі шукають гроші на оновлення системи відеоспостереження «Безпечне місто» вже без російського програмного забезпечення.

У лютому цього року, після публікації розслідування «Схем», на сесії Полтавської міськради було оголошено, що протягом двох років планується витратити 26,7 млн грн на вдосконалення системи «Безпечне місто», разом з придбанням нових камер, оновленням програмного забезпечення, технічного обслуговування тощо. В.о. міського голови Катерина Ямщикова тоді запевнила, що витоку інформації з системи до росії бути не може. Вона зазначила, що місто отримало офіційні висновки від компетентних служб, які підтверджують безпеку системи. Однак російська система Trassir не підлягає оновленню, що створює певні технічні труднощі.

Передача до «Безпечної Полтавщини»

Як вже зазначалось, до 2023-го поточний ремонт і технічне обслуговування системи «Безпечне місто» виконувала компанія «Явір-2000», яка отримувала за це фінансування в межах тендерів.

Проте в 2024 році тендер із очікуваною вартістю 3,7 млн грн було скасовано через брак коштів у міському бюджеті. Натомість систему почало тимчасово обслуговувати комунальне підприємство «Міськсвітло», а пізніше її підтримку у 2024 році передали київській компанії «Сек’юріті Хаб», яка уклала договір із поліцією на 6,3 млн грн.

У липні 2024 року міська влада почала процес передачі 339 камер відеоспостереження з балансу громади на баланс поліції, в межах інтеграції до системи «Безпечна Полтавщина», і далі до загальнонаціональної системи. Це рішення було закріплено під час сесії Полтавської міськради 22 листопада 2024 року.

Таку передачу пояснили великими витратами на щорічне обслуговування системи, а також необхідністю оновлення серверного обладнання та вартістю його заміни.

Система «Безпечна Полтавщина» поліції функціонує в області з 2020 року, об’єднуючи 17 громад. Про це повідомляв в ефірі Українського радіо “Полтава” начальник відділу комунікації Нацполіції Полтавщини Юрій Сулаєв. Система використовує програмне забезпечення китайських камер Hikvision – HikCentral.

Інтеграція камер міста в цю систему передбачає забезпечення доступу міської влади до відеонагляду. Також пообіцяли, що вона працюватиме на новому програмному забезпеченні.

 

За матеріалами МедіаДоказу


"Кременчуцька газета" в соціальних мережах!
Будьте нашими підписниками... і одними з перших дізнавайтесь, що відбувається в Кременчуці та на Полтавщині, а також про резонансні події в Україні.
Не втрачайте шанс читати «гарячі» і цікаві новини першими!
Підписуйтесь на нас:  
Facebook: https://www.facebook.com/Kremenchukgazeta
Instagram: https://www.instagram.com/kg.ua/
Telegram: https://t.me/kgua_news


Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live threads
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Інші новини

Афиша Кременчуга
Ви сповіщаєте про хибодрук в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення натисніть кнопку "Сповістити про хибодрук". Також можна додати коментар.

Ми в Telegram

Підписатися