Відповідь на заяви Національної поліції України та Офісу Генерального прокурора
ПрАТ "Полтавський ГЗК", яке є дочірнім підприємством групи Ferrexpo, що пройшла лістинг на основному майданчику Лондонської фондової біржі, надає відповідь на медіа-заяви Національної поліції України (Національна поліція, НПУ) та Офісу генерального прокурора (ОГП) щодо «викриття голови правління та підлеглих підприємства на легалізації понад 885 тонн щебеневої продукції вартістю понад 33,5 мільйона гривень», що були поширені 9 серпня 2024 року.
Контекст подій
У вересні 2023 року НПУ оголосила підозру голові правління Полтавського ГЗК щодо нібито незаконного видобутку корисних копалин. Йому було обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з можливістю внесення застави у розмірі 999,99 млн грн, який згодом було знижено до 400 млн грн. У серпні 2024 року НПУ висунула ще одну підозру голові правління щодо «легалізації майна, одержаного злочинним шляхом». Аналогічну підозру було висунуто й трьом іншим теперішнім та колишнім посадовим особам підприємства.
Короткий зміст справи
На думку НПУ, поточні та колишні посадові особи Полтавського ГЗК нібито здійснювали незаконний видобуток скельного розкриву, нефракційного відсіву та порожніх порід у період з 2015 по 2021 рік, що завдало державі збитків на суму 157 млрд грн. Також НПУ стверджує, що посадові особи підприємства організували схему легалізації незаконно видобутих корисних копалин, що включала понад 885 тонн щебеневої продукції вартістю понад 33,5 млн грн.
Повідомлення про поширену неправдиву інформацію
Медіазаява НПУ містить неправдиву інформацію про те, що нібито правоохоронці викрили голову правління у незаконній легалізації майна. Також у прес релізі міститься інформація такого змісту:
“Керівник підприємства, власником якого є народний депутат VII та VIII скликань, вступив у злочинну змову зі своїм заступником та двома начальниками відділів, щоби налагодили схему з легалізації незаконно видобутих корисних копалин загальнодержавного значення.
Підприємство мало ліцензію лише на видобування залізної руди, однак зловмисники незаконно переробляли залізні кварцити на щебінь й інші корисні копалини загальнодержавного значення, які мали спеціально обліковуватись і зберігатися у спеціально відведених сховищах.”
"усім підозрюваним обрано запобіжні заходи у вигляді тримання під вартою без права внесення застави".
Уся наведена вище інформація або спотворена, або не відповідає дійсності. Зокрема:
-
Власником Полтавського ГЗК є група Ferrexpо, а не колишній народний депутат. Акції Ferrexpо котуються на Лондонській фондовій біржі. Серед акціонерів групи є фонди, інвестори, компанії, фізичні особи, проте жодна з них не має у власності більше 50% акцій.
-
У жодну злочинну змову менеджмент Полтавського ГЗК не вступав і доказів такої змови немає. Пояснюючи суть змови НПУ зазначає, що “маючи ліцензію на видобуток залізної руди” підприємство нібито “незаконно переробляло залізисті кварцити”. Проте у дозволі на видобуток чітко зазначено корисну копалину, яку підприємство має право видобувати та переробляти, - це залізистий кварцит, який і є залізною рудою. Відтак, навіть з прес релізу правоохоронців очевидно, що жодної іншої корисної копалини, окрім тої, на видобуток якої було отримано дозвіл, підприємство не видобувало. Підприємство переробляло залізисті кварцити на промисловий продукт, придатний для подальшого використання, але це не злочин, а звичайна господарська діяльність. Підприємство не переробляло залізну руду на “інші корисні копалини”, як це зазначено у прес релізі.
-
Щодо запобіжних заходів у вигляді безальтернативного тримання під вартою менеджменту ПГЗК, то ця інформація теж не відповідає дійсності.
Нещодавно Печерський районний суд міста Києва дійсно розглядав клопотання слідчого про обрання запобіжних заходів посадовим особам Полтавського ГЗК - заступнику голови правління, діючому та колишньому начальникам відділу збуту. Прокурор просив суд обрати кожному з підозрюваних осіб запобіжні заходи у вигляді застав у розмірах близько семи мільйонів гривень.
У результаті розгляду відповідних клопотань судді двом підозрюваним обрали найбільш м’який запобіжний захід з можливих - особисте зобов’язання. Щодо третьої особи - застосовано запобіжний захід у вигляді застави у розмірі півтора мільйони гривень.
Позиція підприємства
Полтавський ГЗК категорично не погоджується з обвинуваченнями, пред'явлені теперішнім та колишнім посадовим особам підприємства у цій справі.
“На нашу думку всі кримінальні переслідування посадових осіб Полтавського ГЗК та накладення арештів на майно підприємства направлені не на з’ясування об’єктивної істини у кримінальних провадженнях, а на створення перешкод та блокування законної господарської діяльності Полтавського ГЗК” - зазначили у пресслужбі Полтавського ГЗК.
Підприємство підкреслює, що діє відповідно до законодавства України та міжнародних стандартів корпоративного управління, співпрацює зі слідством і надає повну юридичну підтримку своїм представникам.
Полтавський ГЗК продовжує працювати відповідно до чинного законодавства та інформуватиме громадськість про подальший розвиток подій.
Нагадаємо, Ferrexpo у І півріччі збільшила виробництво окатків на 76%
Голова правління Полтавського ГЗК поскаржився на свій арешт і розмір застави до ЄСПЛ
Компанія Ferrexpo за 2023 рік сплатила понад 1,9 млрд грн податків і зборів
За матеріалами
пресслужби Полтавського ГЗК