Не лише карантин, пов'язаний із коронавірусом, а й погода вносять корективи в літній відпочинок кременчужан. Вже минула перша декада червня, а на поїздку до моря зважилися одиниці. Які вони – особливості цьогорічного відпочинку, та коли і на чому можна зекономити?
Зараз містяни, які звикли проводити відпустку на закордонних курортах, як ніколи стежать за повідомленнями про авіаперельоти. Тому схвально сприйняли офіційну інформацію про те, що уряд дозволив відновити з 5 червня внутрішні, а з 15 червня – і міжнародні авіаперевезення.
Проте, як раніше зазначив міністр охорони здоров'я України Максим Степанов, після повернення додому відпочивальникам доведеться перебувати в режимі самоізоляції протягом 14 днів.
«Якщо у вас є бажання виїхати у Білорусь або у країну ЄС автомобільним транспортом, ви можете це робити. На сьогодні не існує жодних обмежень. Якщо ми говоримо про авіасполучення, то, згідно з тим планом виходу з карантину, який був затверджений урядом, воно відновлюється, починаючи з 15 червня», – заявив Степанов.
Щоправда, пропонують у МОЗ і альтернативу: пройти експрес-тест на коронавірус в аеропорту, але за власний кошт. Ціни не називають.
Щодо закордонних напрямків, то передусім польоти можуть відновити з туристичними країнами. «Найбільш популярні – ті, на які всі чекають: Туреччина, Греція, Кіпр. В Європі – Чорногорія, Хорватія...І Грузія», – це вже повідомив міністр інфраструктури Владислав Криклій. За його словами, поки що точно не поновлюватимуть авіасполучення з Італією та Іспанією.
«Ми відкриття напрямків робимо на двох умовах. Перша: якщо країни відкриваються відносно нас. Друга – епідеміологічна ситуація», – пояснив міністр.
Потягом із Кременчука – лише в Одесу
Останніми роками місцевим туристам залізничний транспорт як варіант дістатися на морське узбережжя не дуже підходив. Після того, як скасували сезонний потяг Кременчук-Бердянськ, залишалося два напрямки руху на курорти: «Харків-Одеса» (2 поїзди), «Харків – Херсон». Тепер же, в рамках пом’якшення карантину, відновили рух лише одного потягу – до Одеси. Тож тим кременчужанам, хто полюбляв відпочивати на курортах Херсонщини, вони залишаються недоступними, або треба діставатися іншими шляхами. У цьому напрямку поїзди ще не курсують.
На моря – в автобусі і обов’язково в масці
Не можна не помітити, що у Кременчуці на рекламних площинах масово почали з’являтися оголошення про відпочинок на морях України. Турфірми пропонують і відвезти, і розмістити відпочивальників, а також організувати їхнє харчування.
Зв’язавшись із декількома, Кременчуцька газета поцікавилася, які заходи безпеки передбачені в умовах карантину щодо коронвірусу, який досі діє в Україні. Тут нас запевнили, що на вході в автобуси, які везтимуть на моря, кожному пасажиру робитимуть температурний скринінг. Людей з підвищеною температурою тіла до автобуса не пускатимуть. Під час всієї поїздки відпочивальник має бути в масці.
У деяких турфірмах пропонують розміщення лише в номерах, у вартість яких входить харчування. Тут мотивація така: під час карантину у пансіонатах користуватися загальними кухнями і посудом не бажано.
Щодо цін. Приміром, за 7-8 днів відпочинку (проїзд в обидві сторони, проживання, дворазове харчування) доведеться викласти 2 тис 500 – 3 тис грн з людини. Такі самі умови, але з триразовим харчуванням – 3 тис 300 грн – 3 тис 700 грн.
Самі ж туроператори стверджують, що ціни на відпочинок цього року не зросли. Більше того, зважаючи на несприятливі погодні умови, у перший місяць літа пропозиції – більш ніж вигідні. У «високий сезон» ціни (про які згадали вище, авт.) зростуть на понад півтисячі гривень.
І саме через погоду перші поїздки з Кременчука на українські моря через турфірми, що організовують автобусні перевезення, почалися лише на минулих вихідних, тобто на Трійцю. Тепер обіцяють регулярні рейси.
Для «диких» туристів зараз – найпривабливіші ціни
Звісно, кременчужани, які мають автівку, у питанні відпочинку прив’язані хіба що до дати відпустки і погоди. Сьогодні знайти житло на українських курортах – не проблема. Городяни, які відпочивають «диким» способом і які вже цікавилися пропозиціями на квартири чи кімнати, відзначають, що зараз варіантів на сайтах безкоштовних чимало, і ціни привабливі. Проте це лише на перший погляд. Так можна зекономити 150-200 грн на добу на житлі, але за умови, якщо їхати на відпочинок до 15 червня. Далі ж діятимуть інші розцінки. Приміром, зараз в Одесі прямісінько біля моря можна орендувати однокімнатну квартиру за 300-350 грн за добу. Але орендодавці попереджають: у липні вартість квартири буде вже 600-700 грн за добу. Схожа ситуація на всіх популярних українських курортах: на Арабатській стрілці, у Бердянську, Скадовську, Залізному Порту та інших. Номер, що зараз коштує 500 грн, через два тижні обійдеться у понад 1 тис грн.
Власники приватних пансіонатів запевняють, що в умовах карантину дотримуватимуться усіх заходів безпеки. Зокрема відпочивальників обіцяють забезпечити окремим комплектом посуду. Місця загального користування регулярно дезінфікувати.
Курортний сезон не відміняється
Як на українських курортах готуються прийняти туристів, Кременчуцька газета поцікавилася у прес-службах і міських радах відомих туристичних центрів.
Так у місті-побратимі Кременчука Бердянську курортний сезон ще офіційно не розпочався. Але тут уже готують пляжі, обстежують дно узбережжя. Після послаблення карантину вже відкрилися готелі. Однак туристів тут ще зовсім мало не через осторогу підчепити коронавірус, а внаслідок прохолодної погоди. Хоча вже є сміливці, які відпочивають на морі.
На Арабатській стрілці, зокрема в Генічеську, теж триває підготовка до приїзду відпочивальників. Сюди вже можна дістатися автобусним транспортом. Рух його відновили в рамках пом’якшення карантину. Тут прогнозують, що суттєвого зростання ціни на відпочинок не передбачається – вони будуть на рівні минулорічних.
У Скадовську взагалі не фіксували жодного випадку коронавірусу. І тут лише раді туристам, гарантуючи гарний відпочинок.
На Туреччину вже пробують відправляти, а Єгипет поки закритий
В одній із туристичних агенцій Кременчука повідомили, що бронювання готелів на курортах Туреччини відкрили вже цього понеділка, 8 червня. Вартість путівок, як і раніше, залежить від різних факторів. Цього сезону ціна стартує від 250 євро на людину. Це варіант готелю «три зірки» і не завжди біля самого моря. Туроператори попереджають: туристи проходитимуть температурний скринінг в аеропорту в Україні і по прибуттю в Туреччину.
Не буде ніяких експрес-тестів на коронавірус. Зазначаючи, що зараз немає ніяких офіційних документів, які можуть це регламентувати. Водночас, що буде через тиждень – не беруться прогнозувати. Крім того, в турагенствах вказують, що не всі турецькі готелі отримали сертифікацію, а саме «Паспорт здоров’я». Ті, які мають такий документ, працювали в тестовому режимі до 1 червня. І були заповнені на 50%. У турагенціях говорять, що ситуація з путівками нестандартна, тому, насамперед, хочуть самі розібратися в ній перед тим, як пропонувати туристам. Першими полетять ті, хто бронював і раніше замовляв путівки на початок червня. Деякі турфірми взагалі підходять до початку сезону обережно, беручи на червень тайм-аут, готуючись відправити туристів в Туреччину з липня. Пропозицій на Єгипет немає, і бронювати путівки на майбутнє ще не беруться. Тут відповідь одна: «Єгипет ще закритий». Про автобусні тури європейськими країнами зараз теж не йдеться.
Зазначимо, у статті використані дані, цифри і факти станом на 3 червня 2020 року. На момент виходу номера могли відбутися зміни.
Світлана Павленко
Фото Кирилло Воронцов