Три доби тримали моїх клієнтів у Полтавському обʼєднаному міському ТЦК.
Адвокат і очільник Кременчуцького підрозділу ВГО "Стоп корупції" Юрій Браташ як адвокат захищає тих, чиї права порушені в ТЦК під час примусової мобілізації. Він вже встиг послужити, і після поранення покинув лави Збройних сил України. 20 листопада він отримав Підозру СБУ за "незаконні поради" своїм клієнтам та перешкоджання діяльності ЗСУ. Юрій Браташ вважає цю справу абсурдною, перешкоджанням його адвокатській діяльності та цькуванням його як людини. Він розповів "СтопКору" своє бачення подій.
Далі – пряма мова автора
Захист клієнтів
"Розпочалось усе влітку 2024 року. Інший адвокат увечорі подзвонив і попросив взяти його клієнтів, яких затримали ТЦК. Один з цих хлопців був наш клієнт по іншій справі.
14.06.2024 року Артем С. і Олександр Л. - в місті Горішні Плавні переоформлювали автомобіль. Їх пробили по базі і сказали, що вони у розшуку. Викликали поліцію і поліція їх повезла з міста Горішні Плавні в місто Кременчук в ТЦК. Я з ними розмовляв телефоном.
Один з них, Артем, був засуджений до позбавлення волі з іспитовим строком, таких призивати неможна. Їх привезли в ТЦК і сказали проходити ВЛК, утім у них не було документів для проходження комісії. Все одно провели ВЛК і сказали, що вони придатні.
Коли я приїхав, стояв мікроавтобус, перед ним невідома мені цивільна машина, а за нею стояла карета швидкої медичної допомоги (викликали для Олександра, якому стало погано). З мікроавтобуса нікуди не випускали нікого. Я викликав патрульну поліцію і вимагав конфіденційну зустріч з клієнтом.
Підійшли люди, у них син в мікроавтобусі. Спитали, що робити. Його не затримано, в жодному документі немає про затримання. Ці батьки попросили мене бути їхнім адвокатом. Вони підійшли до міні-бусу і почали його витягати, зібрались люди. Я теж підійшов, подав йому руку і потягнув з бусу.
Цей хлопець Артем Б. – віруючий, він в ТЦК відмовився від бойової повістки і відмовлявся заходити в автобус. Йому сказали: "Ти зайдеш у цей автобус, тільки вибирай, з побитими ногами чи ні". Це він мені розповідав і батьки.
Ми залишились на місці оформлювати документи. Вже вечоріло. І навколо нас почали з’їзжатись військові і блокувати у такій "кишені" під навісом біля магазину. Я кажу, що ми хочемо писати заяву у міському відділі поліції. Бо якщо поліція зараз поїде, то їх знову запхають в автобус. Вони сіли в іншу машину з родичами і поїхали. В цей день вони вже не попали до слідчої.
Я вже мав від них повноваження представляти їхні інтереси. Поїхав в офіс готувати документи. Пізніше знайшов слідчу, написав заяву про те, що їх весь день тримали і не випускали з території ТЦК. Подав заяву про кримінальне правопорушення. Її не внесли до єдиного реєстру досудових розслідувань, я подав скаргу до слідчого судді, і він зобов’язав внести відомості про кримінальне правопорушення. Про виконання мені наразі невідомо.
По Олександру порушили кримінальну справу за те, що він ухиляється від військової служби. Утім його адвокат каже, що за станом здоров’я він не може бути придатний.
Потім у мене були інші клієнти, яких теж затримували з порушенням їхніх прав.
Вже восени стався ще один інцидент. 7 листопада я як адвокат брав участь в кримінальному провадженні. Приїхав без 2-х хвилин 10 у Крюківський районний суд міста Кременчука, до мене підходить підзахисний і каже, що свідка у нашому провадженні намагаються забрати до ТЦК. Підзахисний розповів, що бачив ТЦКшника, який нікого не чіпав. А коли з’явився свідок, з машини вибігли поліцейські і ТЦКшники і побігли саме до нього.
Я кажу, що він свідок, беру його під руку і веду. Вискакує ТЦКшник, починає мене і його блокувати. І свідок і ТЦКшник здоровіші за мене. Підходимо до двері входу до суду, я відкриваю двері. ТЦКшник хапається за цю ручку і не дає увійти. Другий поліцейський починає торкатись цього свідка, притримує його.
Я у поліцейської дівчини спочатку спитав, чи затримано цього свідка, і вона відповіла, що ні. А потім у поліцейського чоловіка, коли той притримував, запитав, чи затримано свідка, на що він відповів, що ні.
Вийшов керівник апарат суду, поспілкувався з ними і вони поїхали. Під час суду у свідка питали, чи є я його адвокатом.
Я вважаю, у суді це зроблено навмисно для того, щоб реанімувати літню ситуацію.
Підозра
20 – го листопада зранку, я ще спав, заходять з обшуком, показали Ухвалу суду, все знімають камерою. Показав два ноутбука, три системних блока – дивіться, будь ласка. Продивились комп’ютери, там нічого немає. Забрали 2 телефони.
Далі обшукали машину. А потім ще одну квартиру обшукали, яка в стані ремонту. І написали, що по факту я проживаю у цій квартирі, що в ремонті.
СБУшник намагався на особистий телефон фотографувати. Я сказав, що забороняю мене і будь-що фотографувати на особистий телефон. Потім в пабліках пішли мої фото в ілюстраціях до інших справ, хоча я не маю до них відношення.
Ось приклад: Телеграм-канал "Київ | Times" пише: "З ножем напав на ТЦК: в Києві затримано 4 чоловіків, які намагалися зірвати мобілізацію, — СБУ" Подія сталась у Києві. Для ілюстрації цього повідомлення із 6 фото - 4 зроблені у мене, але я до описаної ситуації не маю жодного стосунку.
Тобто, це травля мене, як людини, переслідування, як адвоката.
А потім прокурор області вручив підозру. Мене звинувачують у тому, що я, застосовуючи фізичну силу, перешкоджав доступу до суду цьому ТЦКшнику ("перешкоджання законній діяльності ЗСУ").
У мене забрали 2 робочих телефони, на яких контакти моїх клієнтів. Спілкування між адвокатом і клієнтом є конфіденційним, і вони не можуть його використати як доказ. Це порушення права на адвокатську таємницю. Слідча суддя арештувала мої телефони. І є вже постанова направити ці телефони на експертизу, не дочекавшись оскарження з мого боку.
Як "працюють" ТЦК
Три доби тримали моїх клієнтів у Полтавському обʼєднаному міському ТЦК.
Як мені стало відомо, військові ТЦК тиснуть на людину як психологічно, так і погрозами застосування фізичної сили, для того, щоб змусити виконувати і підписувати документи.
До мене доходить інформація, як усе налагоджено в роботі Територіальних центрів комплектації. Фотографують людину, відправляють директору підприємства, де він працює, і кажуть, стільки-то буде коштувати випустити його з ТЦК.
Я дізнався "розцінки: якщо повістку видали, і щоб її начебто не було – це буде коштувати 1000 доларів. Якщо вже забрали на бусику в ТЦК, щоб відпустили - назвали 3500 доларів. Ця інформація до мене стікається.
По ТЦК у мене купа порушень. Вони мають надати відповідь на адвокатський запит протягом 5 днів або повідомити, що буде пізніше. Я писав запит на Раду адвокатів Полтавщини на попереднього воєнкома щодо ненадання відповідей. Його не притягнули через те, що строки закінчились.
Нинішній начальник ТЦК служив у місті Горішні Плавні, там є відділ Кременчуцького ТЦК. І в мене є клієнти, яких там побили, ставили на розтяжку під стінку люди у балаклавах – на території цього ТЦК, коли він був там начальником.
І дуже багато клієнтів і порушень, і вони системні. Я зараз їх систематизую.
Мені Підозру як адвокату підписує прокурор області особисто. Я скидав її колегам, вони кажуть, що просто абсурд. "Незаконні поради" - як таке може бути?
Якщо прокурор області це підписує, значить, він в долі всіх цих оплат? Просто іншого пояснення, чому він так вчинив, немає.
В справі, де я був адвокатом, органом досудового слідства теж було СБУ. І там багато питань з доказами і документами. Вважаю, що цією підозрою проти мене вони вбивають двох зайців: мене і цю справу, якщо мене відсторонять.
Вважаю, що вся ця ситуація є перешкоджанням моїй професійній діяльності і цькуванням мене як людини і адвоката з метою "закрити рота" і не дати протидіяти свавіллю працівників ТЦК."