Кременчуцька газета
Середа, 11 Вересня 2024
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube threads telegram

 

 

Ви є тут

Неекономна «економія», або Як ТОВ «Софт Енерджі» стає для Кременчука недешевим монополістом

5 серпня 2024 08:30

Упродовж останніх років гігакалорії, які надають котельні, що працюють на альтернативних видах палива, стали дорожчими утричі. І, схоже, причина цьому – політична.

Нікого, мабуть, не здивуєш тим, що у провладних кабінетах частенько лобіюють рішення за ради власних інтересів або інтересів оточуючих рідних чи друзів. Кременчук не став виключенням. Так, нещодавно на телеканалі «Візит», вийшов перший випуск програми «Розслідувачі», у якій торкнулися однієї з найактуальніших тем на сьогодні — енергетики та опалення. Адже літо – період підготовки житлово-комунального господарства Полтавщини до зими. А сьогоденні реалії потребують докласти додаткових зусиль, бо об’єкти критичної інфраструктури постійно знаходяться під ракетними обстрілами росіян.

Тут треба зауважити, що ще задовго до початку повномасштабної війни (близько 10 років тому) деякі бюджетні установи Кременчука почали переводити на альтернативну енергетику. Тому, здавалося б, у разі відключень електрики, об’єкти критичної інфраструктури (наприклад, міські лікарні) мали б бути забезпечені теплом. Але…

У цьому матеріалі ми розповімо, як під час важких економічних умов можна стати успішною підприємницею та отримати ексклюзивне право обігрівати половину лікарень у Кременчуці.

«Це досить складно», – подумає кожен.

А насправді — ні, якщо ти маєш родинні зв’язки з народним депутатом від Кременчука Юрієм Шаповаловим та нардепом від Кременчуцького району Олексієм Мовчаном. Адже ще майже 10 років тому, під час переходу комунальних міських лікарень на опалення від альтернативних котельнь, окремі депутати міської ради (зокрема Оксана Піддубна) вказували міському голові Віталію Малецькому, що такі джерела енергії працюють не економно, а просто-напросто «заробляють кошти до людей, близьких з нардепом Шаповалом». І коли вона згадувала назву ТОВ «Софт Енерджі», яке, за її словами, безпосередньо пов’язане з нардепом, мер робив вигляд, що не розуміє, на що йому натякають. І, звісно ж, зовсім не дарма! Адже на одному з засідань виконкому (у вересні 2018 році) його члени одноголосно та без обговорень проголосували за підвищення тарифу на тепло для компанії «Софт Енерджі». Затверджені тарифи були на рівні тих, що діяли на «Кременчуцькій ТЕЦ», хоча приватне товариство працювало на альтернативних джерелах енергії, що, здавалося, дозволяло бюджету міста економити кошти. Тоді у Малецького запитували, чи не пов’язано це з тим, що компанія наближена до Шаповалова? У відповідь міський голова усі припущення відкидав неодноразово. Однак, як виявилося, собака була зарита саме довкола цього.

Крок за кроком – йшов перехід на «економну» альтернативу…

Розслідувачі програми наголошують, що ще майже 10 років тому у Кременчуці спробували перевести котельні, що працюють на газу, на деревину, яку спиляли у парку. Відповідний пілотний котел розмістили у будівлі адміністрації парку «Придніпровський». У той час повідомляли, що «даний котел окупився за три роки. На дрова не витрачалися, адже на його роботу зносили аварійні та фаутні дерева».

Через деякий час, щоб не користуватися дорогим газом, на альтернативне опалення перевели і міську дитячу лікарню. Саме про це ЗМІ розповів очільник Кременчука. Котельня при цьому медзакладі працювала на пелетах (гранулах із дерева) і лише за рік на її роботі на опаленні нібито заощадили до 30%. Такі дані у сюжеті комунального телебачення (яке в народі називають «АгітТБ Малецького) наводив фахівець з енергозбереження. Тож, звісно, інші комунальні заклади почали переводити на так звану, «економію». А ексклюзивне право постачати туди тепло отримало… хто б ви подумали — також «Софт Енерджі».

Тож і досі дана компанія обігріває Кременчуцьку міську дитячу лікарню, лікарню інтенсивного лікування «Кременчуцька», Кременчуцький медичний коледж, Лікарню відновного лікування.

До чого тут Мовчани та Шаповалови

Якщо копати глибше, компанія «Софт Енерджі» з’явилась у 2013 році. Отримувати замовлення у Кременчуці почала з 2014 року. Як свідчить перший протокол компанії, спочатку її засновниками були кременчужанка Катерина Носова та Микола Мойсин із Івано-Франківщини. До статутного капіталу компанії вони внесли по 2 тис грн.

Директором підприємства було призначено Володимира Карпука, який на цій посаді працює й досі. Спершу фірму зареєстрували у Києві (за адресою, де зареєстровано понад 50 бізнесів). А згодом юридичною адресою стало місцезнаходження дитячої лікарні. Проте (диво!) згодом новими співвласниками компанії стали той самий Володимир Карпук та Ірина Мовчан (хто вона – дивиться далі). Після того збільшився й розмір статутних коштів — із 2 тис грн до 1 млн грн. Зауважимо, Карпук є публічним обличчям фірми — саме він, як фахівець з енергозбереження, розповідав на камери комунального ТБ про економію альтернативних котельнь. А от Ірина Мовчан на широкий загал не світилася до 2015 року. А коли журналісти почали цікавитися питанням незаконної забудови берегів Дніпра–її ім’я «випливло». Адже саме тоді виявилося, що люди, які почали забудовувати орендовану біля води земельну ділянку, наближені до влади. Однією з них була Ірина Мовчан — власниця фірми «Апілак». Окрім цього, вона керує ПП «Сав-Юр», що знаходиться за тією ж адресою у Кременчуці, де розташований магазин «Фокстрот», чиїм регіональним керівником був Шаповалов (до того, як став нардепом).

Зауважимо, що ще у 2015 році необхідну інформацію журналісти збирали по крихтах. На уточнюючі питання, які могли б допомогти їм у цьому, Малецький знову ж таки, робив вигляд, що не розуміє, про що йдеться. Те, що Ірина Мовчан — сестра нардепа — уже ні для кого не секрет, як і те, що також вона є матір’ю Олексія Мовчана, який згодом також став нардепом. Аналітичні компанії, де фігурує прізвище цієї родини, називають компаніями «групи Мовчан», яких, до речі, назбиралося аж 16, а ключових осіб — 7: нардеп Мовчан, його батьки, нардеп Шаповалов, його дружина, мати і старший син.

Бізнес-успіхи по-кременчуцьки

Не складно передбачити, що коли співзасновницею «Софт Енерджі» стала сестра нардепа, компанію почали переслідувати бізнес-успіхи. Тоді, у листопаді 2014 року, фірма отримала перше замовлення на постачання тепла на суму в 1 млн 117 тис грн. А далі, зважаючи на монопольне становище компанії, пішло «як по маслу»: угоди на обігрів медичного містечка укладалися за переговорними процедурами. Варто додати, що закупівлі через портал державних закупівель «Прозорро» проводяться з 2016 року, тому попередньої інформації про договори «Софт Енерджі» журналісти не знайшли.

Згідно з даними «Прозорро», останнім часом лікарні замовляли тепло у фірми за переговорною процедурою, буцімто від інших компаній не надходило жодних пропозицій.

Далі – більше та простіше: з початку повномасштабного вторгнення росії на територію України міські чиновники перестали перейматися і переговорами — договори підписують самостійно, користуючись законодавством воєнного стану. Звернемо увагу, що саме мер у коментарі для провладного ЗМІ зауважував, що місту варто позбутися диктатури компаній-монополістів, що встановлюють високі ціни.

«Ті системи, які працюють на альтернативному опаленні, дозволяють заощаджувати 30%. До того ж, майже всі ТЕЦ працюють на газі, а в сучасності маємо користуватися відновлювальними джерелами. Саме ці котельні установки і є перспективою позбавлення енергетичної залежності для Кременчука», – його слова.

Проте, як свідчить модуль аналітики bi prozorro, з часу повномасштабного вторгнення ЛІЛ «Кременчуцька», «Придніпровська», «Правобережна», Перша лікарня ім. О.Богаєвського та дитяча лікарня витратили на опалення та гарячу воду близько 133 млн грн, із яких 65 млн грн (половину коштів) освоїло ТОВ «Софт Енерджі». І це лише за три роки. А з 2014 року і донині компанія отримала майже 160 млн грн бюджетних коштів — на обігрів комунальних закладів.

Розслідувачі програми вказують на те, що реальної економії у міста та «Софт Енерджі» не склалося. Адже ціна за гігакалорію зростала щороку, доки не стала однією із найвищих в Україні. Хоча, коли котельню, що обслуговує дитячу лікарню, переводили із газу на пелети, припускали 30% економії. Проте по результатах зекономили не багато. Так, у 2015 році Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг, встановила для «Софт Енерджі» тариф на виробництво тепла у розмірі 995 грн 87 коп/Гкал. А уже наприкінці 2018 року кременчуцький виконком вирішив підняти для неї ціну на рівні 1 тис 362 грн 35 коп/Гкал. Різниця у вартості тепла від «Софт Енерджі» та «Кременчуцької ТЕЦ», яка опалювала свого часу Лівобережжя, справді, була у близько 30%. Лише не на користь альтернативного виду палива — адже ціна Гкал від ТЕЦ вартувала 990 грн 61 грн. А що отримали від «Софт Енерджі»?

У листопада 2021 року на виконкомі у мерії знову пролунало, що виробництво тепла альтернативними котельнями вимагає підняття тарифу для підприємства, за що і проголосували. Однак широкому загалу не надали економічного обґрунтування для зростання ціни. Як і не чекали середньозважувального тарифу по області. Мер лише пообіцяв скорегувати тариф у грудні, а поспішність пояснив скрутним становищем підприємства. Таке підвищення прийняли для «Софт Енерджі» та «ТЕПЛОІНВЕСТ П», що опалювало комунальні заклади на Правобережжі. Тариф установили на рівні 2 тис 574 грн 70 коп/Гкал. Тобто, ціна зросла майже удвічі. У порівнянні з діючим на той час тарифом від «Кременчуцької ТЕЦ», це було менше лише на 10%. Проте чому вартість опалення дровами фактично дорівнювала вартості опалювання газом – мер не розповів. Але повідомив, що тоді тариф підняли на основі розрахунків компанії. Однак розрахунків нікому не продемонстрували.

На початку 2024 року вартість для виробників тепла на альтернативному паливі знову зросла. Йдеться про ті самі дві генеруючі компанії, проте однакових умов для них уже не було. «ТЕПЛОІНВЕСТ П» отримав ціну у 2 тис 737 грн 35 коп/Гкал, а «Софт Енерджі»–3 тис 351 грн 8 коп/Гкал. Різницю у майже 600 грн пояснили витратами на транспортування, мовляв, «у другого підприємства протяжна теплотраса, хоча раніше на цей факт не зважали». Але, схоже, причина завищеної ціни криється у енергонефективності даної теплотраси. Адже, судячи з фото, продемонстрованої на виконкомі, певна кількість енергії виділялася у повітря на території медмістечка. Тож, жартуючи, мер погодив даний тариф та попросив «щось зробити з теплотрасами, бо підігріті тротуари дуже дорого обходяться місту».

І якщо порівнювати останню, затверджену за «Софт Енерджі» ціну із розрахунками середньозваженої цьогорічної ціни на альтернативні види палива по області, то різниця складе приблизно 375 грн.

А якщо згадати, що середня вартість тепла Гкал з об’єктів, що працюють на альтернативних видах опалення, має бути на 10% дешевшою від газової Гкал, то необхідний мінімум цьогоріч є. Але тоді треба забути, що у деякі роки ціна опалення, яке надавало котельні «Софт Енерджі», була вище, ніж на «Кременчуцькій ТЕЦ».

Р.S.: Перехід на альтернативне паливо нібито мав позбутися диктату постачальника-монополіста. Натомість у Кременчуці закупівля теплопостачання для деяких комунальних закладів відбувається за неконкурентною процедурою, бо перевага віддається одному учаснику – «Софт Енерджі». А це, у свою чергу, не стикується із словами мера Малецького, і свідчить про нову монополію.

Тож не дивно, що з початку переходу котельнь, що опалюють медмістечко, на пелети, ціна за 1 Гкал зросла у 3,5 рази.

А судячи з допомоги, яку приватна компанія отримує від міста (зокрема, деревина, що надходить унаслідок кронування чи ліквідації рослин; лояльне ставлення тощо), можна припустити, що всі необхідні заходи з модернізації, які мала би проводити «Софт Енерджі», здійснюватимуться бюджетним коштом.

Нагадаємо, фірмі, яку пов'язують з сестрою нардепа Шаповалова і матір'ю нардепа Мовчана підвищили тарифи на тепло.

Кременчуцька влада затвердила збільшені тарифи для підприємств з використанням альтернативних джерел енергії.

Нардеп Мовчан про родинний бізнес казати не став і заяву в поліцію писати теж

 

Ліна Романченко за матеріалами телеканалу «Візит»


"Кременчуцька газета" в соціальних мережах!
Будьте нашими підписниками... і одними з перших дізнавайтесь, що відбувається в Кременчуці та на Полтавщині, а також про резонансні події в Україні.
Не втрачайте шанс читати «гарячі» і цікаві новини першими!
Підписуйтесь на нас:  
Facebook: https://www.facebook.com/Kremenchukgazeta
Instagram: https://www.instagram.com/kg.ua/
Telegram: https://t.me/kgua_news


Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live threads
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Інші новини

Афиша Кременчуга
Ви сповіщаєте про хибодрук в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення натисніть кнопку "Сповістити про хибодрук". Також можна додати коментар.

Ми в Telegram

Підписатися