Подробиці справи.
Восьмого серпня слідчий суддя Автозаводського райсуду Кременчука, розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду клопотання заявника про скасування арешту майна.
Як сказано в ухвалі, заявник звернувся до суду з клопотанням про скасування арешту, накладеного ухвалою слідчого судді Автозаводського райсуду Кременчука від 18.05.2023 року на квартиру.
На думку заявника, наразі потреба у подальшому застосуванні арешту на вказану квартиру відпала, оскільки вона не може використовуватися як доказ у кримінальному провадженні та не підлягає (спеціальній) конфіскації, оскільки не є предметом кримінального правопорушення та не зберегла на собі слідів злочину.
У клопотанні заявник зазначив, що є власником вказаної квартири і не має відношення до кримінального провадження, він є добросовісним набувачем нерухомості. Санкція ч.2 ст.190 КК України не передбачає повернення майна первинному власнику або конфіскацію.
Також заявник зазначив, що кримінальне провадження триває вже 2 роки 9 місяців, а арешт накладений на 1 рік 2 місяці. Жодній особі про підозру не повідомлено.
Заявник прохає скасувати арешт, накладений ухвалою слідчого судді на вказану квартиру.
Слідчий у судовому засіданні вказав, що наразі вважає неможливим скасування арешту з квартири, оскільки вона є предметом злочину і має доказове значення, а також значення для забезпечення прав потерпілої особи, яка прохала накласти арешт на квартиру. На запитання слідчого судді, які саме слідчі дії заплановано провести з арештованим майном, слідчий послався на необхідність узгодження дій з керівником органу досудового розслідування. Крім того, слідчий зазначив, що обставини придбання заявником квартири потребують перевірки, він може бути причетним до вчинення кримінального правопорушення в разі змови з керівництвом будівельної фірми. Нещодавно орган досудового розслідування отримав висновок будівельно-технічної експертизи щодо вартості вказаної квартири і не виключено, що в подальшому виникне потреба щодо проведення інших експертиз. Органом досудового розслідування заплановано пред`явлення підозри у даному кримінальному провадженні.
А в чому справа?
Установлено, що Кременчуцьким райуправлінням поліції 23.10.2021 року внесені відомості до ЄРДР та розпочато кримінальне провадження за ч.2 ст.190 КК України за фактом шахрайства, що завдало значну шкоду потерпілому.
З матеріалів кримінального провадження, наданих слідчим у судовому засіданні, убачається, що потерпіла особа уклала з ПП «Будівельна фірма «Каріатида» договір купівлі-продажу майнових прав на об`єкт нерухомості (квартиру).
На виконання умов договору потерпіла сплатила 330 тис грн (триста тридцять тисяч гривень 00 коп), що становить загальну вартість майнових прав на об`єкт нерухомості (квартиру).
Згідно показань потерпілої, коли вона звернулася до офісу ПП «Будівельна фірма «Каріатида» для оформлення документів про право власності та отримання ключів, то їй відмовили, повідомивши, що договір не має жодної юридичної сили.
Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, власником квартири є заявник. Право власності зареєстроване на підставі договору купівлі-продажу №988 від 11.05.2021 р..
Ухвалою слідчого судді Автозаводського районного суду Полтавської області від 18 травня 2023 року задоволено клопотання слідчого та накладено арешт на квартиру.
Згідно мотивувальної частини ухвали слідчого судді, арешт накладено з метою забезпечення збереження речових доказів, оскільки доведено, що у разі незастосування такого заходу забезпечення існують ризики зникнення, перетворення та відчуження цього майна.
З наданих матеріалів кримінального провадження убачається, що в ході кримінального провадження проведено низку слідчих дій. Зокрема, допитано потерпілих, зроблено низку запитів про надання інформації та отримання документів, проведено судову почеркознавчу експертизу з метою перевірки справжності підпису директора ПП «БФ «КАРІАТИДА» на договорі підписаному з потерпілою та на довідці про сплату вартості майнових прав, отримано технічний паспорт на будинок, де зазначено площу квартири тощо.
В матеріалах кримінального провадження відсутня інформація про допит директора ПП «БФ «КАРІАТИДА». При цьому у своїй відповіді на лист слідчого про надання інформації директор підприємства зазначив, що потерпіла особисто до ПП «БФ «КАРІАТИДА» для укладення договору не зверталася, з метою оформлення договорів на її користь звернувся ОСОБА_7 , якому було видано пакет з підписаними зразками документів.
Щодо вказаних обставин потерпілі додатково не допитувались, особа не встановлена.
Разом з тим, постановою слідчого від 31.08.2023 р. призначено оціночно-будівельну експертизу з метою визначення ринкової вартості квартири.
Згідно висновку експерта Полтавського відділення «Інституту судових експертиз ім.засл.проф.М.С.Бокаріуса» №3340 від 23.07.2024 р., ринкова вартість вказаної квартири станом на 08.07.2022 становить 823 тис 360 грн.
Суддя, заслухавши справу, у задоволенні клопотання про скасування арешту майна, накладеного ухвалою Автозаводського районного суду Кременчука від 18.05.2023 р. на квартиру відмовила.
Ухвала оскарженню не підлягає.
До речі, нещодавно, під час засідання земельної комісії, віцемер з питань будівництва Дмитро Кравченко заявив, що він також фігурує в одній зі «справ» «Каріатиди», де, за словами чиновника, повністю підроблений його підпис та підпис головної архітекторки міста Олександри Волощенко.
Нагадаємо, Кременчуцький підприємець розповів, як влада знищує його бізнес
Майбутнє обличчя Кременчука: які новобудови з’являються на вулицях міста
Олег Булашев