Кременчуцька газета
Четверг, 19 Вересня 2024
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube threads telegram

 

 

Ви є тут

Кременчук у полоні спеки

13 липня 2024 09:00

Як пережити ці дні та де шукати порятунок поза оселею.

Вже понад 10 днів температура зовнішнього повітря у Кременчуці тримається на відмітці близько 30 градусів вище нуля, що суттєво більше за норму для липня. Згідно з інформацією Українського гідрометеорологічного центру, цими днями Україна буде однією з найспекотніших країн в Європі.

«Температури в Україні можна буде порівняти із Середземноморськими. Так, українська спека сягатиме тих же значень, що в Італії та Греції, тобто 30-34 градусів. А у південній частині, центральних та східних областях – відмічатиметься сильна спека аж до 37 градусів», – наголосили експерти.

Разом з тим, синоптики зазначають, що в Іспанії температура повітря досягатиме 40 градусів за Цельсієм.

«Спека в Іспанію прийшла із Сахари, а от в Україну розпечене повітря надходить з іншого сухого гарячого регіону – з Аравії. Саме аравійське повітря завжди приносить найспекотнішу погоду в наш регіон. Поширюючись з південного сходу, вона накриває майже всю країну, трішки не дотягуючись до наших західних кордонів, та не поширюючись далі – у західну та північну Європу», – розповіли в Укргідрометцентрі.

Згідно із довгостроковими прогнозами, які розміщені на погодному сайті «Метеофор», весь липень буде спекотний. Цей тиждень – пік підвищення температур зовнішнього повітря. А 13 липня стовпчики термометрів можуть піднятися до 36 градусів. Далі нижче 28 градусів вдень не очікують.

«Втік від жінки на дачу!» – що спека робить з людьми

Коли у Кременчуці спека сягає понад 35 градусів за Цельсієм, то як виходиш з приміщення на вулицю, здається, що потрапляєш в умови пустелі. Але журналісти нашої редакції зробили це в один із «пекельних» днів, аби поцікавитися, як люди рятуються під час таких екстремальних погодних умов? Тож на першому місці із рекомендацій, які ми почули, пити побільше води, бажано охолодженої, а без пляшки на вулицю не виходити. Аж дві респондентки з нашого опитування порадили класти на потилицю мокрі ганчірочки. Радять це лікарі – допомагає. Дехто випиває різні напої із льодом, іноді і міцніші, ніж вода.

А один чоловік розповів, що його спека погнала на дачу.

«Втік від жінки на дачу», – пожартував він.

Без дерев вулиці стали «пекельними» перешкодами

Окрім іншого, ми провели опитування серед підписників Телеграм-каналу «Кременчуцької газети». Цікавились, чого Кременчуку не вистачає, щоб легше переносити спеку? Запропонували варіанти відповідей:

1. Високих дерев, які спиляли, а посадили карликові

2. Питних фонтанчиків

3. Рамок обпилення води (охолодження)

4. Кондиціонерів в тролейбусах та маршрутках.

Як відповіли наші підписними, дивіться в інфографіці.

Тим часом журналісти редакції вийшли на вулиці міста і за допомоги термометра зробили заміри. Тож найнижча температура–на траві у затінку під деревом, так само і на плитці, яка затінена листям дерев. А ось поверхня тротуару та проїжджої частини, на яку падають прямі сонячні промені, нагріваються на понад 50 градусів за Цельсієм. Але найгарячіша – поверхня автівок – понад 70 градусів (див. головне фото).

Зазначимо, нещодавні дослідження в Києві засвідчили, що влітку під час спеки температура в густих парках та київських лісах, тим паче біля води, прогрівається трохи вище за 20 градусів, у районах із відносною зеленню – до 30 градусів, а в місцях абсолютної забудови – перегрівається понад 40 градусів. Усе це свідчить про позитивний вплив зелені та міських водойм на пом'якшення клімату. Але цей досвід, схоже, не торкнувся Кременчука, де в останні роки з вулиць міста видалили високі дерева, а натомість насадили карликові, від яких зовсім тіні немає. Тож не дивно, що наші тротуари перетворюються на «пекельні» перешкоди під час спеки, які зовсім не хочеться долати.

Як харчуватися в спекотну погоду

Найперше, варто обирати для харчування фрукти, ягоди та овочі. На відміну від більшості інших харчових продуктів, у них міститься максимальний відсоток рідини. Тому вони легко перетравлюються, є джерелом поживних речовин та відновлюють водний баланс. Про це нагадує завідувач Кременчуцького відділу Полтавського обласного центру контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я Андрій Поляков.

А ось насичені жирами, солоні страви, значна кількість борошняних виробів та солодощів – зараз під забороною.

«Перетравлення подібної їжі супроводжується значними термодинамічними ефектами, додатковим утворенням тепла. Що разом із зовнішніми впливами може негативно впливати на наше самопочуття, спричинювати втому і сонливість.

Тож слід перейти на легші страви помірного об’єму, які можна вживати частіше, ніж три стандартні прийоми їжі у періоди, коли на дворі немає спеки. Наприклад, замість стандартного обіду із двох страв (борщу, мʼяса з гарніром та салатом) краще спожити окремо легкий суп із салатом, а в інший час – нежирне мʼясо з гарніром», – зазначає Поляков.

А як же напої з кофеїном? Подібні напої, особливо енергетичні, якщо їх приймати у великому об’ємі, можуть спричинювати більшу втрату рідини завдяки сечогінному ефекту. Проте невелика кількість кофеїну, яка міститься у порції кави або чаю, не вплине на самопочуття.

Дивіться на свою сечу!

Потрібно пити достатню кількість води.

«Потребу в рідині найточніше відображає відчуття спраги. Пийте, щойно згадаєте про воду і відчуєте сухість у роті. Додатковим показником належної кількості рідини в організмі є колір сечі. Він повинен бути світло-жовтим. Темніші відтінки, особливо ближчі до коричневого, вказують на те, що вам варто пити більше води. Зазвичай фізіологічні механізми нашого організму убезпечують від надмірного вмісту рідини. Але людям із хронічними захворюваннями, особливо серцево-судинної системи, з діабетом, нирковою недостатністю потрібно бути пильними, своєчасно приймати свої ліки та розуміти міру у споживанні напоїв, яку варто обговорити зі своїм лікарем», – рекомендує Поляков.

Він вказує, що холодні напої та страви приносять полегшення, коли температура повітря надто висока. Але треба звертати увагу на індивідуальну переносимість напоїв з льодом та морозива. Уникайте їхньої надмірної кількості у разі нездужання.

Тривожні сигнали

Традиційно звертаємо увагу на особливу вразливість у спекотні дні людей старшого віку (найбільшу – після 75 років), а також пацієнтів з хронічними хворобами, зокрема, ожирінням, діабетом, серцево-судинними захворюваннями тощо.

«Маленькі діти та люди, які працюють поза межами кондиційованих приміщень, також більш ймовірно можуть почуватися гірше протягом спекотних літніх днів. Нездужання, особливо у супроводі таких небезпечних симптомів, як запаморочення, значний підйом або зниження кров’яного тиску, біль за грудниною, виражене серцебиття, порушення зору, мовлення, чутливості та рухів у кінцівках, є підставою для невідкладного звернення за екстреною медичною допомогою, – рекомендує Поляков.

Нагадаємо, на Полтавщині може бути рекордна спека.

 

Світлана Павленко


"Кременчуцька газета" в соціальних мережах!
Будьте нашими підписниками... і одними з перших дізнавайтесь, що відбувається в Кременчуці та на Полтавщині, а також про резонансні події в Україні.
Не втрачайте шанс читати «гарячі» і цікаві новини першими!
Підписуйтесь на нас:  
Facebook: https://www.facebook.com/Kremenchukgazeta
Instagram: https://www.instagram.com/kg.ua/
Telegram: https://t.me/kgua_news


Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live threads
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Інші новини

Афиша Кременчуга
Ви сповіщаєте про хибодрук в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення натисніть кнопку "Сповістити про хибодрук". Також можна додати коментар.

Ми в Telegram

Підписатися