Кременчуцька газета
Понеділок, 13 Січня 2025
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube threads telegram

Ви є тут

Комплектування аптечки: зберігаймо безпеку під час війни

14 грудня 2024 09:00

Купити готову чи зібрати самостійно: що варто знати кожному кременчужанину.

У періоди надзвичайних ситуацій, зокрема під час війни, наявність правильно укомплектованої аптечки є критично важливою для забезпечення першої медичної допомоги. Якщо згадати початок повномасштабного вторгнення, то їх наповнювали хаотично, в основному тим, що було під рукою. Але пройшло понад 1000 днів, як наша країна живе в умовах оголошення воєнного стану - це чималий період. Не виключення, що медичні препарати і засоби у аптечках, укомплектованих в лютому-березні 2022 року, вичерпали придатність, тому їх варто замінити. І може до її наповнення треба підійти по-іншому, зважаючи на отриманий досвід під час війни? Тож розглянемо, що повинно входити до вашої аптечки, враховуючи поради фахівців щодо її вмісту та правила зберігання.

Що таке аптечка першої допомоги?

Аптечка — це набір певних лікарських препаратів та медичних виробів (перев'язувальних матеріалів, інструментів та пристроїв) для надання першої допомоги. Цей набір необхідний у разі виникнення ситуації, коли потрібно надати першу медичну допомогу незалежно від того, де знаходиться людина — вдома, в машині, на виробництві або у польових умовах. Аптечка є загальноприйнятим атрибутом, який містить інвентар та засоби для надання першої медичної допомоги. У багатьох людей при слові «аптечка» в голові виникає образ валізки із зображеним на ньому червоним хрестом. Не дивлячись на це, немає певної форми резервуара, в якому повинні хранитися лікарські препарати та вироби, оскільки кожна людина впорядковує аптечку виключно індивідуально.

Найголовніше в такому випадку — це зручність та швидкість застосування необхідного вмісту даного набору. Проте до коробки, в якій повинно зберігатися все необхідне, існує всього дві вимоги: вона має бути переносною; наявність різних відділень, щоб вміст був упорядкований. Саме тому часто як резервуар для аптечки використовують сумку, рюкзак або футляр з ручкою.

Рекомендації МОЗ

Правильно укомплектована домашня аптечка, особливо під час воєнного стану, – це ваша безпека. На цьому наголошують у Міністерстві охорони здоров’я України. На сайті відомства розроблені рекомендації, щодо її вмісту. Тому, комплектуючи домашню аптечку, першочергово покладіть у неї:

- матеріали, інструменти та медикаменти для надання першої домедичної допомоги;

- знеболювальні засоби чи спазмолітики;

- заспокійливі засоби;

- жарознижувальні засоби;

- якщо ви страждаєте на алергію – антигістамінні препарати в найближчій доступності;

- набір засобів для застосування у випадку незначних порізів, подряпин, опіків тощо (за тяжкої травми необхідно звернутися за меддопомогою до лікаря);

- сорбенти, засоби проти діареї та блювоти, а також препарати для регідратації (на випадок отруєнь).

Діти та люди із хронічними захворюваннями — під особливим контролем

Фахівці нагадують: якщо у вашій родині є діти, то врахуйте, що дозування та форма випуску препарату повинна підходити даній віковій групі. А також про те, що варто постійно стежити за тим, щоби медикаменти в аптечці були не протермінованими, у належному пакуванні, збереженим маркуванням та інструкцією. І головне – використовуйте ліки виключно після консультації з лікарем! Це теж є серед рекомендацій, розроблених та оприлюднених на сайті Міністерства охорони здоров’я.

Якщо люди мають хронічні захворювання, то в аптечку необхідно покласти рецептурні ліки, що вживають на регулярній основі. Тож найближчим часом варто запланувати візит до сімейного лікаря для того, щоби надалі безперешкодно придбавати ліки за рецептом в аптеці. Можна самому чи самій обрати формат рецепту: електронний чи паперовий. Якщо обрати перший варіант, то варто пам’ятати, що з квітня цього року разом із запуском електронного рецепта на всі рецептурні препарати повторний рецепт ваш сімейний лікар зможе вам виписати дистанційно.

А якщо замовити?

Коли немає бажання займатися укомплектуванням аптечки, то можна купити вже готову. Не у всіх кременчуцьких аптеках вони є в наявності. Наші журналісти цікавились саме аптечками для домашнього користування чи для офісу. (Аптечки в автомобіль купити значно простіше, вони є в вільному продажі не лише в аптеках). У нашому випадку їх можна замовити в аптечній мережі з доставкою до Кременчука або через сайт продажів – тут дуже широкий вибір. Ціна - від 500 грн та вище. Є просто аптечки, а є органайзери. Є в пластикових футлярах, а є в сумках із плащівки: від 1 тис грн до 2-3 тис грн. Але варто пам’ятати, що коли самі купляєте необхідні препарати чи засоби, звісно, контролюєте терміни придатності та варіанти тих же медпрепаратів чи медичних виробів. У відгуках про придбання аптечок іноді зустрічаються нарікання, що ножиці поклали із маленькими отворами, що дитячі пальчики лише пролізуть, чи «забули» покласти якусь позицію із списку. А потім надсилали окремо.

Куди поставити аптечку

Аптечку слід зберігати в сухому, прохолодному місці, недоступному для дітей. Вона повинна бути компактною та легко доступною. Рекомендується мати одну основну аптечку вдома та додаткові мініаптечка в автомобілі та на роботі. При цьому треба враховувати рекомендації, які згадано вище.

У скільки обійдеться комплектування аптечки медпрепаратами*

Медичний спирт та антисептики – від 50 грн**

Йод - 20 грн

Бинти та пластир - 30 грн

Активоване вугілля – від 7 грн

Парацетамол – від 17 грн

Препарати від отруєння (наприклад, Атоксил, Енетросгель) - від 60 грн

Жарознижуючі препарати (Нурофен, Ібупрофен, Вольтарен) – від 46 грн

Мазь від ударів (Диклофенак, Діп рилиф) – від 90 грн

Засоби від алергії (наприклад, Діазолін) – від 30 грн

Ліки від діареї (Лоперамід, Імодіум, Фталазол) - від 55 грн

Для гіпертоніків (Каптопрес, Фармадипін) – від 45 грн

Заспокійливі препарати (Атаракс, Гліцин, Валеріана) - від 24 грн

Засоби для зупинки кровотечі (Гемаксам, Гордокс, Амінокапронова кислота) – від 40 грн.

* медичні препарати наведені для прикладу, а не для рекомендації їхнього споживання

** у підрахунку взято мінімальні ціни

Ціна на медичні вироби, які будуть в аптечці*

Термометр для вимірювання температури тіла: безконтактний (від 80 грн) або ртутний (від 1 тис грн)

Рукавички для захисту під час надання допомоги: нітрилові або латексні (від 5 грн)

Ножиці та пінцет для розрізання одягу та видалення сторонніх предметів з ран: від 130 грн до 1 тис грн

Турнікет для зупинки кровотечі. Виділяють два основних види джгутів: Есмарха (від 40 грн) та інших дієвих турнікетів, що рекомендують фахівці (від 1 тис 500 грн).

* у підрахунку взято мінімальні ціни

Якщо підрахувати, то комплектація аптечки медичними препаратами за мінімальних цін складає в межах 520 грн, а якщо додати туди медичні вироби, то вже дорожче. Зокрема, при комплектації джгутом Есмарха - 780 грн, а турнікетом - в межах 2 тис 300 грн.

Важливо! Ця публікація заснована на актуальних наукових дослідженнях у сфері медицини та має виключно загально інформаційний характер. Публікація не може бути підставою для встановлення будь-яких діагнозів. Якщо ви захворіли або потребуєте діагнозу, зверніться до лікаря!

 

Світлана Павленко за матеріалами відкритих джерел

Фото Михайла Бензі


"Кременчуцька газета" в соціальних мережах!
Будьте нашими підписниками... і одними з перших дізнавайтесь, що відбувається в Кременчуці та на Полтавщині, а також про резонансні події в Україні.
Не втрачайте шанс читати «гарячі» і цікаві новини першими!
Підписуйтесь на нас:  
Facebook: https://www.facebook.com/Kremenchukgazeta
Instagram: https://www.instagram.com/kg.ua/
Telegram: https://t.me/kgua_news


Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live threads
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Інші новини

Афиша Кременчуга
Ви сповіщаєте про хибодрук в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення натисніть кнопку "Сповістити про хибодрук". Також можна додати коментар.

Ми в Telegram

Підписатися