Кременчуцька газета
Субота, 24 Лютого 2024
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube threads telegram

Ви є тут

Коли важко дихати: про гайморит та як від нього лікуватися

28 жовтня 2023 09:00

Прохолодна пора року якраз надає можливості «підхопити» запалення.

У міжсезоння зазвичай загострюються усі недуги. А через різкі зміни теплових режимів упродовж дня, протяги у транспорті, вплив кондиціонера і коли погода, ніби грається, то сонечком пригрівши, то вітром обдувши, дуже легко отримати запалення. І от, як розповідає заступниця директора з експертизи тимчасової непрацездатності ЦПМСД №1 Кременчука, лікарка загальної практики - сімейна лікарка Ольга Цема, гайморит — це найпоширеніший вид запалення носових пазух. Він зустрічається серед усіх вікових груп, до нього однаково схильні і чоловіки, і жінки. За статистикою, це одна з найчастіших ЛОР-патологій серед дітей і дорослих. При цьому захворюванні запалюється слизова оболонка верхньощелепних (або гайморових) пазух — великих повітроносних порожнин по обидва боки від носа.

Лікарка радить уникати протягів і слідкувати за своїм здоров’ям.

«Треба звертати увагу, якщо є якась закладеність носа чи виділення, необхідно звертатися до лікаря – у жодному разі не самолікуватися. Не використовуйте самовільно препарати, наприклад, судинозвужуючі, адже це може нашкодити або затягнути цей процес», – говорить Ольга Цема.

Вона наголошує, що причин закладення носа існує багато: це може бути гайморит, етмоїдит, фронтит чи алергія – тому варто звертатися за допомогою до фахівця.

«За потреби, якщо сімейний лікар бачить в цьому необхідність, він перенаправляє пацієнта до вузькопрофільного спеціаліста, як то до ЛОРа», – пояснює лікарка.

І додає, що ін'єкційні антибіотики для лікування ускладнень можуть призначати лише лікарі вторинної ланки медицини.

Види та форми синуситу

Залежно від того, у якій зоні протікає запальний процес, ускладнення нежиттю поділяються на:

Гайморит – це запалення верхньощелепних придаткових пазух носа. Для нього характерні гнійні виділення, біль у переніссі, припухлість та температура.

Сфеноїдит – запалення слизової оболонки клиноподібної пазухи. Зустрічається рідко, найчастіше в підлітків та людей середнього віку. У кожному 5 випадку діагностують ураження очниць.

Етмоїдит – запалення слизової оболонки осередків решітчастого синусу. При етмоїдиті характерні гнійні виділення, інтоксикація, головний біль, які змінюють інтенсивність при нахилі голови.

Фронтит – запалення слизової оболонки лобової пазухи. Фронтит — це окремий випадок риносинуситу.

За консультацією до ЛОРа

Ніс не дихає, пропав нюх, соплі течуть струмком, поряд гора хусток, що натерли шкіру. Знайома картина, чи не так? Нежить не небезпечний, але неприємний, спричиняє почуття дискомфорту, втоми та знижує працездатність.

«Якщо нежить довго не минає, то згодом він перетворюється на хронічну форму. Найчастіше причинами стає неправильне лікування або повна його відсутність», – розповідає лікар-отоларинголог Вікторія Бабікова.

Вона закликає пацієнтів вчасно звертатися до спеціаліста і розповідає що перше, що призначається – іригаційна терапія (спрей у ніс на основі морської води). У складніших випадках не обійтися без антибіотикотерапії, а також, при потребі, може проводитися вакуумна терапія та пункція гайморової пазухи.

Обережно з народними методами

ЛОР Бабікова розповідає, що крім препаратів, які призначає лікар, люди звикли використовувати поради «від бабусь». Вона згадує випадки, коли доводилося рятувати пацієнтів після такого «лікування».

«Наприклад, вичитавши у газеті, у вуха вставляли свічки при болях. Потім цей парафін взагалі не можливо було дістати. У нас було кілька операцій під наркозом, коли доводилося його вичищати. А ще кілька разів траплялося витягувала часник з носа і з вуха. Дітям, дорослим, старим, розумієте, всім таке роблять, на жаль...» – повідомила ЛОР.

Вікторія наголошує, що у жодному випадку не можна займатися фізпроцедурами без призначення лікаря.

«Буває, при синуситах цибулю прикладають варену або ще гарячу сіль в мішечку... Де голова, шия – не варто нагрівати без призначення лікаря, адже може бути гірше. Ми хворіємо частіше від холоду, а коли вже захворіли, то краще вже холод, ніж тепло», – говорить лікарка.

Лікар радить для профілактики

Вікторія Бабікова говорить, що кожній людині варто вести здоровий спосіб життя та віддавати перевагу корисному харчуванню.

«Потрібно займатися фізичними вправами, спортом, підвищувати свій імунітет, загартовуватися. Улітку – найперше – це прогулянки на свіжому повітрі, а також плавання. А ще потрібен повноцінний сон і варто берегти нерви», – радить фахівчиня.

І нагадує, що також обов’язко потрібен систематичний огляд у стоматолога, адже від хворих зубів страждають і вуха, горло та ніс.

Вона зазначає, що, на щастя, зараз таких ускладнень, які раніше спостерігалися, немає.

«Складні випадки закінчилися десь на початку 2000-х, коли з'явилася ера антибіотиків 3-4 покоління. Люди стали розумніші в цих відношеннях», – говорить Бабікова.

За її спогадами, востаннє серйозну операцію проводила у 2003 році.

«Було ускладнення від гайморита–пансинусит (форма гострого гнійного синусита, авт.). Там був абсцес лобної долі мозку і повністю гнійне запалення всіх гайморових і фронтальних пазух. Операцію проводили ЛОР, офтальмолог, нейрохірург і ще лицевий хірург», – розповіла лікарка.

Тож, бережіть себе і вчасно звертайтеся по допомогу до фахівців.

 

Лікування на собі випробовувала Тетяна Красельникова


"Кременчуцька газета" в соціальних мережах!
Будьте нашими підписниками... і одними з перших дізнавайтесь, що відбувається в Кременчуці та на Полтавщині, а також про резонансні події в Україні.
Не втрачайте шанс читати «гарячі» і цікаві новини першими!
Підписуйтесь на нас:  
Facebook: https://www.facebook.com/kremenchuckagazeta/
Instagram: https://www.instagram.com/kg.ua/
Telegram: https://t.me/kgua_news


Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live threads
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Інші новини

Афиша Кременчуга
Ви сповіщаєте про хибодрук в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення натисніть кнопку "Сповістити про хибодрук". Також можна додати коментар.

Ми в Telegram

Підписатися