Кременчуцька газета
Середа, 30 Квітня 2025
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube threads telegram

Ми в Telegram

Ви є тут

Городні пристрасті: садити зараз чи купувати потім

22 березня 2025 09:00

Ціни на насіння зростають, здорове харчування стає дорожчим, а шахраї не втрачають шансів нажитися на дачниках.

Березень у Кременчуці розпочався із аномально теплої погоди. Але це лише на руку дачникам–дехто вже виїхав на свої ділянки та почав підготовку до нового сезону. Досвідчені городники ще взимку подбали про вирощування розсади, а ті, хто не встиг, планують зробити це найближчим часом. Журналісти нашої редакції вирішили дослідити, як містяни готуються до нового сезону: де купують насіння, з якими труднощами стикаються та чи справді варто відмовляти літніх людей від роботи на городі.

Саджаємо чи купуємо?

Нещодавно у телеграм-каналі «Кременчуцька газета» провели опитування щодо намірів жителів міста садити розсаду. В опитуванні взяли участь 206 осіб. Результати показали, що 34% респондентів щороку займаються вирощуванням розсади самостійно. 24% опитаних зізналися, що не вирощують розсаду самі, а купують готову перед посадкою. 7% кременчужан розглядають садівництво, як спосіб відволіктися від негативних думок, тоді як 4% вважають, що у складні часи не до розсади. Водночас 31% опитаних заявили, що взагалі не цікавляться городництвом. Опитування демонструє, що попри складні обставини, багато кременчужан залишаються вірними традиціям і готуються до нового сезону вирощування овочів та зелені.

«Віддала 500 гривень, а отримала дешеву продукцію»

Замовлення насіння та саджанців через інтернет стало популярним серед міських дачників. Однак, як розповіли в Кременчуцькому районному управлінні поліції, інколи городники стають жертвами шахраїв.

Хоча цьогоріч таких випадків у Кременчуці не зафіксовано, минулого року кілька містян зверталися із заявами про ошуканство. Зазвичай суми втрат були незначними, але для пенсіонерів, які живуть на скромну пенсію, навіть кількасот гривень – суттєві кошти.

Одна з потерпілих, кременчуцька дачниця Ірина, поділилася своєю історією. Жінка має велику колекцію квітів та замовила через інтернет бегонію з обіцянкою отримати гігантські квітки. Однак замість неї розквітлі звичайні нарциси.

«Віддала 500 гривень, а отримала дешеву продукцію», – розповідає Ірина.

Тоді продавець вже перестав відповідати на дзвінки, а згодом жінка побачила під рекламним постом безліч гнівних коментарів від ошуканих покупців.

Щоб уникнути подібних ситуацій, поліція радить кременчужанам замовляти продукцію лише у перевірених продавців, читати відгуки та не перераховувати кошти наперед. Якщо ж ви стали жертвою шахрайства – звертайтеся до правоохоронців.

Перевірені місця – найбільш популярні

Тим часом кременчуцькі городники мають улюблені місця для придбання посадкового матеріалу, і вибір продавця для них не менш важливий, ніж самі насінини.

Наприклад, на Центральному ринку є торгове місце, біля якого завжди черги. Коли наша журналістка запитала покупців, чому вони стоять в черзі саме біля цієї ятки, якщо поруч можна купити без черги, відповідь була однозначною: «Тут перевірене насіння. Я кожен рік тут беру», – розповіла одна з жінок.

Продавці відзначають, що цьогоріч ціни на насіння зросли, особливо на ті овочі, які минулого року не вродили. Покупці – переважно пенсіонери, які ретельно підходять до вибору продукції. Якщо ж приходять молоді люди, то нерідко можна почути, що купують не для себе, а за замовленням батьків чи бабусь і дідусів.

Крім ринку у центрі Кременчука, є ще один популярний магазин неподалік станції швидкої допомоги. Там інколи ще до відкриття збирається черга охочих купити насіння.

Як бачимо, попри підвищення цін, кременчужани намагаються знайти перевірені джерела посадкового матеріалу, щоб не витрачати гроші даремно й отримати гарний урожай.

Чи варто відмовляти пенсіонерів від роботи на дачі?

Тож виходить, що городництво і дачне господарювання залишається популярним заняттям серед людей пенсійного віку. Для когось це спосіб отримати свіжі овочі та зекономити на продуктах, а для інших – улюблене хобі, яке приносить радість та сенс життя. Однак нерідко родичі намагаються відмовити літніх людей від важкої праці, пропонуючи купити вже вирощений врожай, аби ті не перевтомлювалися.

Чи дійсно варто стримувати бажання пенсіонерів працювати на землі? Це питання ми поставили директору комунального підприємства «Кременчуцький обласний клінічний шпиталь для ветеранів війни» Полтавської облради Миколі Литвиненку.

«Ні. Відмовляти людину від активного заняття тим, що їй подобається, неможна. Але потрібно пам’ятати про безпеку. Люди поважного віку часто мають проблеми з тиском, підвищений рівень цукру або інші хронічні захворювання. Тому важливо слідкувати за станом здоров’я, вчасно вимірювати тиск, приймати необхідні ліки та уникати роботи в спеку», – пояснює лікар.

Медик радить людям похилого віку контролювати рівень цукру в крові, регулярно записувати показники тиску та не забувати про головні убори під час спеки. Крім того, родичам слід не забороняти городництво, а допомагати в найважчій роботі, щоб зменшити навантаження.

«Як би там не було – болить коліно, болить рука, але коли людина працює, вона за це забуває. Спочатку через біль, через дискомфорт якийсь, а потім адаптується і виконує ту роботу та живе тим, що вона може щось виконувати. Тому що, коли людина звичайну роботу зупиняє і прикута вже до ліжка стає, то їй і жити не цікаво – навіщо те життя. Людина має користуватися життям в задоволення не тільки собі, але і своїм дітям, своїм онукам. Навіть щось виростити, ті ж квіти, приносять задоволення», – говорить Литвиненко.

Отже, замість заборон краще підтримати близьких у їхньому захопленні, подбати про їхню безпеку та, можливо, навіть розділити з ними радість від роботи на землі.

Порахуємо витрати

Наприкінці розглянемо фінансову складову питання. Отже, для багатьох кременчужан городництво – це не лише спосіб забезпечити себе овочами, а й улюблена справа, яка приносить задоволення. Але без вкладення грошей не обійтися. Наприклад, аби купити набір базового насіння потрібно викласти щонайменше 500 грн.

 

Але далі можуть додатися інші витрати. Склались несприятливі погодні умови (приморозки, злива тощо) – треба пересаджувати. Не вберегли молоді пагони від шкідників – знову купуй насіння на пересадку. А ще отруту від навали комах, равликів, хробаків.

Але, якщо взяти до уваги, що вартість городини зараз б’є всі рекорди, то, наприклад, приготування того ж борщу обійдеться ще в ту копійчину. Отже своє – вирощене на городі – може бути підтримкою сімейного бюджету.

Тому виходить, що до городництва головне підходити з розумом: купувати перевірене насіння, уникати шахраїв, слідкувати за здоров’ям і не перевантажуватися. Тоді робота на землі буде не тільки корисною, а й приноситиме задоволення.

* Ціни можуть відрізнятися залежно від сорту та виробника.

Нагадаємо, як мешканці Кременчука готуються до сезону розсади.

 

Олена Ліпошко

Фото Ігоря Борисевича


"Кременчуцька газета" в соціальних мережах!
Будьте нашими підписниками... і одними з перших дізнавайтесь, що відбувається в Кременчуці та на Полтавщині, а також про резонансні події в Україні.
Не втрачайте шанс читати «гарячі» і цікаві новини першими!
Підписуйтесь на нас:  
Facebook: https://www.facebook.com/Kremenchukgazeta
Instagram: https://www.instagram.com/kg.ua/
Telegram: https://t.me/kgua_news
Threads: https://www.threads.net/@kg.ua
YouTube: http://surl.li/ijtlvs
TikTok: https://www.tiktok.com/@krem.gazeta


Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live threads
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Інші новини

Афиша Кременчуга
Ви сповіщаєте про хибодрук в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення натисніть кнопку "Сповістити про хибодрук". Також можна додати коментар.

Ми в Telegram

Підписатися