Кременчуцька газета
Четверг, 19 Вересня 2024
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube threads telegram

 

 

Ви є тут

Друге життя непотребу: як в Україні з пакетів з-під сока роблять люки

7 березня 2020 13:00

Упаковки з-під соків і молока кременчужани викидають на смітник. А з них можна робити папір, вуличні люки і навіть тротуарну плитку. Як в Україні переробляють відходи типу TetraPack, дізнавалася Кременчуцька газета.

За якихось 20 кілометрів від Харкова, у місті Зміїв, розташована паперова фабрика, якій вже понад 100 років. За цей час підприємство жодного разу не змінювало свого профілю.

У лютому цього року журналісти з різних куточків України побували на цій фабриці з екскурсією. Із виробництвом присутніх знайомив генеральний директор Юрій Калініченко. Він уже 10 років працює на Зміївській паперовій фабриці і досконально знається на найменших аспектах виготовлення паперу і супутніх товарів.

«На цьому місці завжди була паперова фабрика. Щоправда, від первозданного виробництва залишилися тільки фрагменти фундаментів. Якось розбирали склади і виявили цеглу з царським клеймом. Вікова історія і традиції є на сьогодні одним із головних критеріїв конкурентоздатності підприємства і дозволяють впевнено братися за складні технологічні інновації, нові продукти та проекти», – зазначив Калініченко.

Зараз Зміївська фабрика «видає» 1 тис тон паперу на рік, тоді як 10 років тому це було втричі менше. Зараз тут виготовляють так званий рудий папір, який користується величезним попитом за кордоном, однак не дуже визнаний в Україні.

«У технології нашого виробництва використовується вторинна сировина макулатури і різних видів відходів, зокрема побутових відходів типу TetraPack*. Із 2008 року на Зміївській паперовій фабриці реалізовують інноваційний проект щодо цього виду упаковки. Потужності такого проекту дозволяють утилізувати шляхом переробки понад 500 тонн на місяць», – повідомив гендиректор.

Він уточнив, що їхнє підприємство єдине на Україні, де упаковку TetraPack розділяють на три складові й далі з ними працюють.

«Зібравши і переробивши відходи, ми запобігаємо забрудненню довкілля і вирубці лісів. Адже у нас упаковку TetraPack розділяють на волокно (це йде на папір), плівку і відходи», – пояснив Калініченко.

І далі – найцікавіше: якщо з волокна виготовляють папір (обгортковий, так званий рудий), то з плівки – спеціальні гранули. З них можна робити кришки для комунікаційних люків і навіть тротуарну плитку. Гендиректор продемонстрував зразки таких гранул і розповів, що в Україні є підприємства, де з них роблять нові корисні речі. Приміром, ті ж люки вже встановлені на вулицях деяких українських міст.

Здавалося, сировини, а саме упаковок типу TetraPack, мало би бути вдосталь. Їх мало не щодня використовують у побуті у великій кількості. Та де там – в Україні не налагоджено збирання цього виду вторинної сировини на переробку. Тобто в наших містах такі контейнери – рідкість.

«Ми працюємо з 50 поставщиками, які скуповують TetraPack у дрібних збирачів, а потім поставляють нам. Також закуповуємо у підприємств, які використовують на виробництві ці упаковки. Та все ж цієї вторсировини менше, ніж ми могли би переробляти», – зазначив гендиректор.

Дивує ще один факт: макулатури для виробництва паперу на Зміївській фабриці теж не вистачає.

«Доводиться купувати целюлозу. У нас в Україні її не виробляють. Тож наші поставщики – європейські країни, зокрема прибалтійські», – говорить Калініченко й уточнює, що на фабриці готові перепрофілювати виробництво, аби виготовляти папір із деревини.

Але в Україні це не дозволено.

Лушпиння як альтернатива природному газу

Зараз на Зміївській паперовій фабриці проходять пусконалагоджувальні роботи нового котла на альтернативному паливі для підігріву води і витоплення пару. В якості палива використовують лушпиння соняшникового насіння.

Неподалік Зміїва є виробництва, де його і закуповують. Юрій Калініченко говорить, що з переходом на альтернативний вид палива, їхнє підприємство буде енергетично незалежним від газу. Тай дешевше використовувати лушпиння, ніж блакитне паливо. До речі, це не єдина інновація на підприємстві – для відлякування гризунів (пацюків і мишей), яких найбільше приваблюють залишки упаковок TetraPack, використовують ультразвукове обладнання. Тож використання лушпиння в якості палива не спричинить навали гризунів.

Тонкощі переробки вторинної сировини на папір

- Упаковки типу TetraPack перед переробкою розрізають на вузенькі смужки, до 5 мм. А ось відходи виробництва вже надходять на фабрику в такому вигляді. Далі все це завантажують у гідророзбивочний апарат (схожий на барабан пральної машинки), і там відбувається розволокнення. Далі вже працюють із кожною фракцією окремо, вготовляючи різну продукцію. Увесь процес автоматизований – оператор лише натискає спеціальні кнопки.

- Для виробництва паперу потрібно чимало води. Її використовують по декілька разів – в оборотному циклі. Вже готовий папір підсушують парою. А потім змотують у величезні сувої. Обладнання дозволяє виробляти папір щільністю від 35 г/м2 до 120 г/ м2. Є можливість виробляти папір різних форматів від 300 мм до 2100 мм (під потребу клієнта). Це крафт-папір, обгортковий папір, основа для парафінування, а також папір для друку писальний, газетно-офсетний папір.

Ще 50 років тому на підприємстві виготовляли папір із льону. Його використовували для скручування цигарок. І зараз на Зміївській фабриці збереглися два титанові котли, схожі на літальні космічні апарати, де робили такий папір. Зараз це раритет, який тримають для екскурсій. Нещодавно тут пробували виготовити папір із льону, пшеничної соломи за старою технологією. Все вийшло, але витрати на виготовлення чималі – таке виробництво зовсім економічно не вигідне.

У Кременчуці упаковки TetraPack опиняються на Деївському звалищі

Готуючи цей матеріал, ми поцікавилися, чи збирають окремо упаковку типу TetraPack у Кременчуці. Адже вже понад 5 років у нашому місті впроваджено роздільний збір сміття.

На підприємстві, яке займається збором, вивезенням і утилізацією непотребу у Кременчуці, а саме на КАТП 1628, нам нагадали, що мешканці нашого міста окремо викидають скло, папір, пластик. Під цю вторсировину передбачено окремі контейнери. На комунальному підприємстві також працює сортувальна лінія. Але упаковку типу TetraPack тут не відбирають. Спеціальних контейнерів під неї у нас немає. Закупити їх – це додаткові кошти.

Ось і виходить: щодня всі упаковки з-під соків, молока, вершків тощо йдуть на Деївське звалище. А це вже пряме забруднення довкілля.

«Музей паперу»: збережено унікальні верстати

«Музей паперу», що розташовується на Зміївській паперовій фабриці працює вже два роки. Будівлі музею вже понад 125 років та побудована вона з унікальної маркованої цегли. Музей був створений задля того, щоб поділитися із суспільством знаннями про розвиток паперової галузі від давнини до сьогодення, розповісти про процеси виробництва та екотехнології, що використовуються в сучасному Світі та зокрема на Фабриці в Змійові.

У музеї зібрані експонати – верстати й обладнання поліграфічної та видавничої справи. Завдяки підтримці волонтерів та меценатів там накопичився великий експозиційний ряд зразків паперу та виробів з нього. Вік деяких об’єктів сягає понад 200 років. Але головними музейними експонатами є унікальні верстати, на яких створювався папір на початку XX століття.

Не менш важливою складовою діяльності музею є демонстрація сучасних екологічних тенденцій поліграфічної справи. Зважаючи на те, що папір на фабриці виготовляється здебільшого із вторсировини, а будівля опалюється завдяки використанню альтернативного джерела енергії (соняшникове лушпиння), її суспільний меседж полягає в поширенні ідеї збереження довкілля та екологічного ставлення до виробництва.

Саме це є основою діяльності музею. Зокрема, на фабриці функціонує обладнення, яке переробляє упаковки Tetra Pak та іншу вторсировину. З переробленої вторсировини виготовляють крафтовий папір та папір для книжок. Зразки продукції з вторсировини зберігаються в музеї.

*Довідка

Упаковка Tetra Pak – багатошаровий матеріал, що складається з картону, поліетилену і алюмінієвої фольги. Кожен шар виконує свою функцію, а всі разом вони забезпечують тривале і безпечне зберігання упакованого продукту, створюючи ефективний бар’єр проти бактерій і зовнішніх негативних впливів. Використовують для зберігання харчових продуктів.

 

Світлана Павленко

Головне фото - з офіційного сайту Зміївської паперової фабрики, інші – фото автора

Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию

Інші новини

Афиша Кременчуга
Ви сповіщаєте про хибодрук в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення натисніть кнопку "Сповістити про хибодрук". Також можна додати коментар.

Ми в Telegram

Підписатися