Кременчуцька газета
Середа, 30 Квітня 2025
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube threads telegram

Ми в Telegram

Ви є тут

Дешевші ліки: міф чи реальність?

23 березня 2025 09:00

Перевіряємо ціни в Кременчуці.

Коли держава анонсує зниження цін на ліки, це звучить, як приємна музика для вух кожного українця. Бо медикаменти – це не просто товари, які можна купити або не купити, іноді це просто життєва необхідність. Особливо для людей із хронічними хворобами, які змушені витрачати значну частину свого бюджету на підтримку власного здоров’я.

Тож коли Міністерство охорони здоров’я анонсувало першого березня 2025 року суттєво зменшення вартості 100 найбільш популярних лікарських препаратів, вироблених українськими фармацевтичними компаніями, це викликало спочатку здивування, а потім оптимізм. У списку опинилися як банальні знеболювальні, протизастудні, так й серйозні кардіологічні препарати. За логікою, тепер громадяни зможуть дозволити собі купити більше ліків, а медична допомога стане доступнішою.

Але ми вас розчаруємо – на практиці з першого березня все виглядало не так радісно, як мало бути. Ми пройшлися по аптеках Кременчука та знайшли багато цікавого.

Дешевші ліки? Не все так просто!

Почнемо з найцікавішого – наявності препаратів. Адже мало просто знизити ціни на медикаменти, потрібно ще й щоб самі ліки були у продажу.

Перше, що нас вразило, – у понад п’яти аптеках у центрі Кременчука не було в наявності «Парацетамолу» від компанії «Дарниця» (дані станом на 13 березня). Це один із найпопулярніших жарознижувальних та знеболювальних засобів, який за логікою мав би бути доступним у кожній аптеці, особливо після заявленого зниження цін. Його нова ціна, згідно зі списком МОЗ, має складати 37 грн 92 коп. Однак полиці виявилися порожніми. Натомість, фармацевти пропонують «Парацетамол» від інших фармкомпаній вартістю від 39 до 42 грн за упаковку.

Ситуація щодо інших препаратів теж цікава. Наприклад, «Цитрамон» мав подешевшати, але цього не сталося. Цей препарат є в кожній домашній аптечці. В офіційних списках МОЗ зазначалося, що його вартість після здешевлення має становити 36 грн.

Але в аптеках, де ми побували, «Цитрамон» коштував 41 грн/уп та 46 грн/упак. Що цікаво, фармацевти не змогли пояснити, чому ціна не відповідає офіційно заявленій.

Серед усього нашого аналізу є й хороші новини. Антигістамінний препарат «Лоратадин» у більшості аптек коштував 40 грн, що повністю збігається з оновленою ціною МОЗ. Тож тут принаймні немає сюрпризів.

На «Омепразол» ціна більш-менш стабільна. Цей препарат широко використовується для лікування проблем зі шлунком. Його нова вартість мала складати 114 грн за упаковку капсул. Фактична ціна в аптеках 107-114 грн.

«Корвалол» – один із найпопулярніших заспокійливих засобів. В оновленому списку його ціна мала становити 63 грн 7 коп за 50 мл. Але в одній з аптек ми знайшли його за 58 грн – дешевше за офіційну ціну. А ось в іншій він коштував 80 грн. Тобто, щасливчик придбає його вигідніше за відвідувача іншої аптеки.

«Мукалтин» (таблетки 50 мг, 30 шт.), згідно з оновленим переліком, мав би коштувати 120 грн 12 грн. Однак у реальності цей препарат в деяких аптеках продають у межах 120–125 грн, але в інших його можна знайти й за 110 грн.

Чому так відбувається?

Чому ж ціни на ліки в аптеках не завжди відповідають офіційно заявленим? Причин може бути кілька.

Одна з них – проблеми з постачанням. Якщо аптеки ще не встигли оновити запаси, відповідно до нових цін, вони змушені продавати залишки старих партій, що природно призводить до збереження вищих цін. Цю ситуацію нам пояснила одна з фармацевтів.

Ще один фактор – розбіжна цінова політика аптек. Наприклад, «Корвалол» у різних точках продажу коштує десь дешевше, десь дорожче. Це може свідчити про відсутність чітких правил регулювання вартості або ж про вільне ціноутворення в межах дозволеного.

Також постає питання контролю. Якщо в державі заявили про зниження цін, то має бути механізм нагляду. Цим контролем займетися Держпродспоживслужба, яка вже надала відповідні роз’яснення (читайте про це нижче).

Бо якщо немає чіткої системи санкцій за порушення, деякі аптеки можуть просто ігнорувати нові ціни. Не варто виключати також й можливі маніпуляції з вартістю. Деякі аптечні мережі можуть свідомо утримувати ціни на вищому рівні, щоб не втрачати прибуток. Адже зниження вартості призведе до зменшення доходів, проте не всі готові до цього.

Ціни на ліки – під контролем

Під час підготовки даного матеріалу заступник голови Держпродспоживслужби Андрій Крейтор, на своїй Фейсбук-сторінці повідомив, що в Україні вже розпочалися перевірки дотримання вимог щодо ціноутворення на лікарські засоби.

«Сьогодні на нараді обговорили питання контролю цін на лікарські засоби, результати проведених перевірок та роботу територіальних органів Держпродспоживслужби з цього питання», – написав він.

Крейтор повідомив, що з початку березня Держпродспоживслужба вже отримала понад 400 звернень громадян з усієї України щодо завищення цін, і територіальні управління служби активно працюють над їхнім розглядом.

Він також нагадав, що 1 березня 2025 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України №168, яка запроваджує нові механізми державного регулювання цін на лікарські засоби та медичні вироби. Серед іншого, вона передбачає відновлення планових та позапланових перевірок суб’єктів господарювання у сфері оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами для забезпечення дотримання вимог у сфері ціноутворення.

«Ця постанова запроваджує державний контроль цін на всі лікарські засоби», – зазначив заступник голови Держпродспоживслужби.

Він пояснив, що оптовим постачальникам дозволено додавати до вартості не більше 8%, а аптеки можуть робити націнку на рецептурні ліки та ліки з Національного переліку від 10% до 25% (залежно від ціни препарату). На безрецептурні ліки націнка не повинна перевищувати 35%.

«Закликаю всіх учасників ринку дотримуватися встановлених вимог, а громадян — повідомляти про випадки необґрунтованого підвищення цін», – додав Крейтор.

Тож, якщо ви виявили завищені ціни на ліки, звертайтесь до Держпродспоживслужби. Для подачі звернення вказуйте: назву аптеки, перелік ліків з завищеними цінами та копії документів (чеки, фотографії цінників).

Звернення можна надіслати:

- за телефонами (044) 364-77-80, (050) 230-04-28;

- поштою (01001, м. Київ, вул. Б.Грінченка, 1);

- електронною поштою: [email protected]

Перелік найбільш популярних лікарських засобів, ціни на які виробники знизили на 30% з першого березня 2025 року, ви можете знайти на сайті МОЗ.

Підсумки

На підставі нашого моніторингу можемо констатувати, що в аптеках є ліки, які коштують рівно стільки, скільки заявлено в оновленому списку. Але багато препаратів або взагалі зникли з продажу, або коштують дорожче, ніж повинні.

Варто пам’ятати, що ціна одних й тих же ліків може суттєво відрізнятися в аптечних мережах.

Тому, якщо ви хочете знайти медикаменти за вигідною ціною, доведеться витратити трохи більше часу. Наприклад, не поспішати купувати ліки в найближчий аптеці, а зазирнути у кілька фармацевтичних точок продажу, порівняти вартість.

Адже бачимо, хоча реформа й виглядає перспективно, на практиці ціни можуть відрізняти від заявлених. І поки не буде жорсткого контролю з боку Держпродспоживслужби, ситуація навряд чи зміниться.

Нагадаємо, з 1 березня ціни на «Цитрамон», «Ібупрофен» та інші популярні препарати знизяться на 30%.

Затверджено перелік лікарських засобів та громадян, що можуть їх отримати, в рамках програми «Доступна аптека».

 

Валерія Макряшина

Фото Ігоря Борисевича


"Кременчуцька газета" в соціальних мережах!
Будьте нашими підписниками... і одними з перших дізнавайтесь, що відбувається в Кременчуці та на Полтавщині, а також про резонансні події в Україні.
Не втрачайте шанс читати «гарячі» і цікаві новини першими!
Підписуйтесь на нас:  
Facebook: https://www.facebook.com/Kremenchukgazeta
Instagram: https://www.instagram.com/kg.ua/
Telegram: https://t.me/kgua_news
Threads: https://www.threads.net/@kg.ua
YouTube: http://surl.li/ijtlvs
TikTok: https://www.tiktok.com/@krem.gazeta


Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live threads
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Інші новини

Афиша Кременчуга
Ви сповіщаєте про хибодрук в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення натисніть кнопку "Сповістити про хибодрук". Також можна додати коментар.

Ми в Telegram

Підписатися