Кременчуцька газета
Неділя, 3 Березня 2024
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube threads telegram

Ви є тут

Безкоштовні послуги у приватних медзакладах: чи це можливо для кременчужан?

2 жовтня 2023 08:30

Доки у МОЗ думають над впровадженнями, розбираємося, які послуги пацієнти зможуть отримати безоплатно та коли.

Чекати декілька днів, а то й тижнів, щоб отримати безкоштовну медичну послугу за направленням сімейного лікаря, чи отримати її одразу у приватному закладі, але власним коштом? Таку проблему, скоріш за все, стане легше вирішити уже незабаром, а саме після впровадження доплати до тарифів Національної служби здоров’я України (НСЗУ). Відповідний проєкт закону нещодавно представили на засіданні робочої групи у Міністерстві охорони здоров’я. І пояснили, що найближчим часом пацієнт зможе пройти обстеження чи отримати іншу послугу в закладах будь-якої форми власності, а вартість покриватиметься державним коштом із програми медгарантій НСЗУ.

Членкиня робочої групи при Міністерстві охорони здоров’я Олена Єщенко, голова Асоціації приватних медичних закладів України, пояснила, що інструмент дозволить зробити це на практиці, але якщо людина доплатить різницю у тарифі НСЗУ і надавача послуг. Не виключають це і в Департаменті охорони здоров’я Кременчуцької міськради.

«Але це питання поставатиме більше не до НСЗУ, а до приватних клінік: чи уклали вони угоду з Нацслужбою здоров’я. Адже деякі тарифи, затверджені службою, нижчі собівартості. Відповідно, через це і може розглядатися доплата особисто пацієнтом за ту чи іншу послугу», – прокоментували нам у департаменті.

Тож отримати потрібну послугу можна буде лише після укладання приватною клінікою з НСЗУ договору про надання амбулаторних послуг. Проте поки що у нашому місті жодний приватний заклад їх не укладав. Це нам підтвердили в медзакладах. За виключенням медчастини «Нафтохімік», де деяка частина платних аналізів може стати безкоштовною на підставі направлення сімейного лікаря.

Однак більшість послуг все ж таки безкоштовними залишаться у звичних нам медустановах.

Права пацієнта

У поточному році за амбулаторні реабілітаційні послуги для одного пацієнта НСЗУ сплачує 10 тис 820 грн. За стаціонарні – 19 тис 769 грн (при наданні послуг за одним напрямком реабілітації).

Нагадаємо, що за програмою медичних гарантій українці мають право отримати найважливіші медичні послуги безкоштовно за 39 пакетами, які медичні заклади можуть укласти з НСЗУ.

Зокрема, в них є: екстрена меддопомога; первинна меддопомога; ведення вагітності (також ускладненої) + реабілітація немовлят; діагностика та лікування туберкульозу; діагностування та лікування ВІЛ; огляд у вузькоспеціалізованих лікарів; лікування онкології: хіміотерапія, радіотерапія, операції; хірургічні операції; лікування наркозалежності внаслідок вживання опіоїдів; медичну допомогу при гострих інфарктах та інсультах.

Перелік безкоштовних послуг, який надавач зобов’язується надавати за договором з пацієнтом:

1. Первинний огляд пацієнта/пацієнтки з визначенням його/її маршрутизації.

2. Лабораторні дослідження, зокрема:

- розгорнутий клінічний аналіз крові; група крові та резус;

- біохімічний аналіз крові;

- ліпідний профіль: тригліцериди, загальний холестерин, ліпопротеїди низької щільності (ЛПНЩ), ліпопротеїди високої щільності (ЛПВЩ) в сироватці крові;

- ревматологічні та гострофазові показники (ревматоїдний фактор (кількісне визначення), сіалові кислоти, С-реактивний білок (кількісне визначення), антистрептолізин-О (кількісне визначення);

- коагуляційний гемостаз (тромбіновий час, активований частковий тромбопластиновий час (АЧТЧ, АПТЧ), фібриноген, міжнародне нормалізоване відношення (МНВ));

- глюкоза в крові;

- глюкозотолерантний тест;

- глікозильований гемоглобін у цільній крові;

- дослідження спинномозкової рідини;

- аналіз сечі; мікроальбумін, кетони (ацетон) у сечі;

- тестування на сифіліс, гепатити, ВІЛ, SARS-CoV-2, грип;

- бактеріологічні дослідження з визначенням патогенної флори, умовно патогенних та облігатних бактерій, а також мікропреципітації на сифіліс, визначення найпростіших та гельмінтів калу, серотипування та чутливість до антибактеріальної терапії;

- інші лабораторні дослідження відповідно до галузевих стандартів.

3. Проведення інструментальних обстежень:

- електрокардіографія (ЕКГ),

- ультразвукові дослідження, а саме із проведенням доплерографії,

- ендоскопічні дослідження,

- рентгенологічні (та комп’ютерна томографія (а саме з внутрішньовенним контрастуванням),

- магнітно-резонансна томографія (зокрема з внутрішньовенним контрастуванням),

- інші інструментальні дослідження відповідно до галузевих стандартів,

- своєчасне знеболення на всіх етапах діагностики та лікування: обов’язкове анестезіологічне забезпечення під час виконання всіх боліінвазійних діагностичних та інших процедур, цілодобовий доступ до ненаркотичних та знеболювальних засобів,

- меддопомога, направлена на полегшення, зняття чи усунення симптомів і проявів захворювання чи іншого порушення життєдіяльності, нормалізація порушених процесів життєдіяльності і одужання, відновлення здоров’я пацієнта/пацієнтки без застосування хірургічних операцій,

- проведення інтенсивної терапії у випадку виникнення у них загрозливих для життя станів,

- проведення консультацій лікарями інших спеціальностей у ЗОЗ або на умовах договору підряду,

- надання пацієнтам послуг з реабілітації в гострому періоді реабілітації (за відсутності протипоказань) в стаціонарі та направлення для отримання реабілітації у післягострому та довготривалому періодах реабілітації,

- меддопомога вагітним з ускладненим перебігом вагітності та/або екстрагенітальною патологією.

- цілодобове лікарськоге спостереження та медсестринський догляд,

- заходи із профілактики захворювань,

- направлення пацієнта/пацієнтки (за потреби) в інші заклади охорони здоров'я (ЗОЗ)/підрозділи для надання їм спеціалізованої та паліативної медичної допомоги,

- забезпечення лікарськими засобами, постачання яких здійснюється шляхом централізованих закупівель МОЗ, за рахунок інших програм центрального та місцевого бюджетів, а також лікарськими засобами, визначеними Нацпереліком основних лікзасобів, необхідними медичними виробами та матеріалами, відповідно до стандартів у сфері охорони здоров’я,

- забезпечення харчуванням в умовах стаціонару.

Окремо варто виділити пакети на безкоштовні обстеження у вузькоспеціалізованих лікарів та проведення будь-яких хірургічних операцій дорослим та дітям.

Допомога вузькоспеціалізованих лікарів

У закладі охорони здоров’я, який має пакет медпослуг щодо стаціонарної допомоги, є безоплатні обстеження та дослідження у вузькопрофільних лікарів. Дізнатися, у яких закладах проводять такі фахівці безкоштовні прийоми можна безпосередньо у свого сімейного лікаря.

Для того, щоб мати змогу прийти на безкоштовний лікарський огляд, варто звернутися до сімейного лікаря, педіатра чи терапевта, отримати е-направлення, записатися на прийом та прийти в зазначений час і дату. Із собою потрібно мати лише електронне направлення.

Направлення не потрібне у разі звернення до:

- гінеколога, зокрема дитячого; психіатра; нарколога; стоматолога; фтизіатра (лікує туберкульоз); педіатра; лікаря, у якого пацієнт перебуваєте під наглядом із хронічними захворюваннями.

Операції та лікування складних недугів

Якщо пацієнту необхідне хірургічне втручання, воно також має бути безоплатним і покриватися спецпакетом НСЗУ. Дана допомога містить анестезію, всі витратні матеріали, за необхідності процедури знеболення, інтенсивну чи медикаментозну терапію, тощо.

Пацієнти з гематологічними та онкогематологічними захворюваннями також мають право на безкоштовне лікування методом еферентної терапії (очищення організму від токсинів), із застосуванням аферезу клітин крові, трансфузійну підтримку, інтенсивну терапію, кисневу підтримку і знеболення.

У таких випадках безоплатними є: лабораторні обстеження (аналізи крові); інструментальні обстеження (ЕКГ, ультразвук, ендоскопія, рентген тощо); передопераційний огляд пацієнта/пацієнтки анестезіологом (дорослим або дитячим); післяопераційний моніторинг та подальша терапія (дізнайтеся більш детальну інформацію у лікаря); післяопераційна реабілітація.

У МОЗ додають, що головна вимога для отримання цих послуг – направлення на операцію від лікаря. У документі має бути прописаний детальний опис стану здоров’я пацієнта, необхідність проведення операції та відповідні клінічні висновки.

Окрім цього, чиновники вказують на ще кілька найпоширеніших пакетів послуг: ведення онкології, тестування на ВІЛ, лікування наркозалежності.

Лікування онкології

За умови направлення лікуючого лікаря або переведення з іншого закладу охорони здоров’я, пацієнти з підтвердженим онкодіагнозом мають право на безкоштовне лікування в амбулаторних або стаціонарних умовах. Хіміотерапія має бути безоплатною в обох випадках.

Тестування та лікування осіб із ВІЛ

У НСЗУ наголошують, що можна пройти безкоштовне тестування на вірус імунодефіциту (ВІЛ) в державних медзакладах, які спеціалізуються на інфекційних хворобах. У деяких з них тестування на ВІЛ проводять анонімно.

Лікування наркозалежності

Наркозалежність зараз також лікують амбулаторно– переважно за місцем перебування пацієнта. Як пояснюють у МОЗ, для цього варто звернутися до закладу охорони здоров’я з психіатричним профілем, де надають відповідні послуги. Для лікування з використанням препаратів замісної підтримувальної терапії (ЗПТ) необхідно зареєструватися на прийом до нарколога. Записатися можна через електронну реєстрацію на офіційному сайті медзакладу або за телефоном. Тримайте при собі паспорт. Наявність електронного рецепту від нарколога є обов’язковою умовою для отримання препаратів ЗПТ безкоштовно. У разі відсутності необхідно його отримати в наркологічному закладі.

Р.S.: Тож, як бачимо, перелік безоплатних послуг, що може надаватися у приватних медзакладах, залежить від умов договору з НСЗУ та від того, чи його укладали.

Звернемо увагу, що у проєкті бюджету на 2024 р., прийнятим Урядом, на Програму медгарантій передбачено майже 159 млрд грн, що на 16 млрд більше, ніж торік. Проте за уточненням Департаменту охорони здоров’я, особливих змін у медичній галузі міста наступного року чекати не варто. Однак там не виключають, що прийом пацієнтів у приватних клініках та доплата за послуги згодом може стати звичайною практикою.

 

Ліна Романченко

Фото ілюстративне


"Кременчуцька газета" в соціальних мережах!
Будьте нашими підписниками... і одними з перших дізнавайтесь, що відбувається в Кременчуці та на Полтавщині, а також про резонансні події в Україні.
Не втрачайте шанс читати «гарячі» і цікаві новини першими!
Підписуйтесь на нас:  
Facebook: https://www.facebook.com/kremenchuckagazeta/
Instagram: https://www.instagram.com/kg.ua/
Telegram: https://t.me/kgua_news


Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live threads
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Інші новини

Афиша Кременчуга
Ви сповіщаєте про хибодрук в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення натисніть кнопку "Сповістити про хибодрук". Також можна додати коментар.

Ми в Telegram

Підписатися