Кременчуцька газета
Субота, 18 Січня 2025
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube threads telegram

Ви є тут

45 хвилин на порятунок: що робити містянам у разі руйнування Кременчуцької ГЕС

2 грудня 2024 08:30

На випадок можливого катастрофічного затоплення в громаді передбачена обов’язкова евакуація населення із затоплюваної території.

Під час масованої комбінованої атаки на критичну інфраструктуру України 17 листопада росіяни цілилися, зокрема, у Кременчуцьку ГЕС. Ворожі пропагандистські пабліки невдовзі поширили кадри з камер спостережень, на яких зафіксований момент ракетного удару по греблі. А буквально за годину після збиття ракети автомобільний рух по дамбі ГЕС, яка з’єднує Кременчук зі Світловодськом Кіровоградської області, був перекритий на невизначений час. Інформацію дали ряд українських ЗМІ, зокрема «Факти.юа»

Згодом пресслужба Кременчуцької міської ради опублікувала інструкцію на випадок можливого руйнування ГЕС внаслідок ворожої ракетної атаки. Документ розробляли раніше та вкотре розмістили на офіційному сайті міськради.

Адже особливості фізико-географічних умов розташування нашої міської територіальної громади на березі Дніпра та наявність в 11,7 км Кременчуцького водосховища з об’ємом води в 13,5 куб. км можуть призвести до утворення зони катастрофічного затоплення при зруйнуванні греблі Кременчуцької ГЕС. Тож, за прогнозними розрахунками, загалом із зони катастрофічного затоплення підлягає евакуації близько 110 тис осіб. Про це теж інформують на офіційному сайті міськради.

Чи буде висока хвиля?

Час підходу «високої води» до міста у разі повного знищення Кременчуцької ГЕС складає від 30 до 45 хвилин, – йдеться у вищезгаданій довідці. На випадок можливого катастрофічного затоплення в громаді передбачена обов’язкова евакуація населення із затоплюваної території. Про її початок населення інформується за допомоги системи централізованого оповіщення, через засоби масової інформації, вуличні гучномовці, офіційні інтернет-сайти та телеграм-канали органів місцевої влади. Мешканці Лівобережжя мають евакуйовуватись до нагірної частини Кременчука, а Правобережжя – на Деївську гору.

Згідно із інформацією із відкритих джерел, у Кременчуцькому водосховищі середня глибина становить близько 6 м. У коментарях фахівців йдеться, що такої хвилі, як у фільмах-катастрофах, не буде. Рівень затоплення житлових будинків у центрі міста може становити близько 4 м, для цього знадобиться максимум 6 годин. За 6 днів він повернеться до попередніх значень. Також відомо, що Кременчуцька гідроелектростанція — це третя сходинка Дніпровського каскаду. Всі бетонні споруди гідровузла розташовані на гранітах. Станом на 2021 рік потужність ГЕС становила 700,4 МВт.

Евакуація – обов’язкова

Як вже згадувалось вище, у випадку можливого катастрофічного затоплення в громаді передбачена обов’язкова евакуація населення із затоплюваної території. До зони можливого катастрофічного затоплення територіально потрапляють центральна та правобережна частина Кременчука, населені пункти Потоки, Мала Кохнівка, Соснівка, Придніпрянське.

Евакуація населення Кременчуцької міської тергромади здійснюється за двома принципами: за виробничим та територіальним. Евакуацію робітників, службовців та членів їхніх сімей мають проводити за виробничим принципом, тобто в складі підприємств, установ, організацій, а евакуацію населення, яке не зайняте у сфері виробництва та обслуговування – за територіальним принципом, тобто за місцем проживання. Ймовірні зони підтоплення поділені на мікрорайони, за якими закріплені Збірні пункти евакуації (далі – ЗПЕ). Ознайомитись з ними можна тут.

Збірні пункти евакуації та напрямки евакуації під час проведення евакуаційних заходів у разі загрози або виникнення катастрофічного затоплення

Якщо мешканці не встигають евакуюватись до ЗПЕ, то треба піднятись на вищі поверхи (вище другого поверху) своїх або найближчих будинків та очікувати сходу «високої води» або рятувальників. При загрозі катастрофічного затоплення, евакуація населення, що мешкає у зоні можливого затоплення, проводиться у 2 етапи.

1 етап: переміщення населення із зони затоплення у незатоплені частини міста

За сигналом про загрозу катастрофічного затоплення на першому етапі населення Лівобережжя виходить до нагірної частини міста, населення Правобережжя на Деївську гору та тимчасово зосереджується у 5 районах збору по береговій лінії зони затоплення:

район №1 – кар’єр Кременчуцького кар'єроуправління «КВАРЦ», західна межа вул. Переяславської

район №2 – центральна частина вул. Переяславської (перехрестя з пр. Свободи) – Кременчуцький медичний коледж

район №3 – Кременчуцький медичний коледж – ТОВ «Салекс Абсолют» (колишній пивзавод)

район № 4 – с. Маламівка – східна межа кар’єру Крюківського кар’єроуправління

район №5 – східна окраїна кар’єру Крюківського кар’єро-управління–с. Садки.

2 етап: перевезення і перехід населення в райони розміщення

На другому етапі евакуація населення здійснюється комбінованим способом, що передбачає вивезення населення усіма видами наявного транспорту у поєднанні з виведенням найбільш витривалої частини населення пішим ходом. Залучаються також особисті автомобілі. Далі людей розміщають у двох районах Полтавської області (Кременчуцький (4 територіальні громади: Глобинська, Градизьська, Семенівська, Оболонська), Лубенський (одна територіальна громада: Хорольська), одному районі Кіровоградської області (Олександрійський (6 територіальних громад: Світловодська, Онуфріївська, Великоандрусівська, Приютівська, Попельнастівська, Пантаївська) та Кременчуці. У цих районах населення Кременчука може перебувати до ліквідації наслідків надзвичайної ситуації (орієнтовно упродовж 7-10 діб). У місті розміщуються робітники та службовці, які забезпечують життєдіяльність міста під час надзвичайної ситуації і будуть приймати участь у ліквідації наслідків.

Як мають евакуювати дітей та пацієнтів лікарень

У Кременчуці у зону затоплення потрапляє 24 заклади дошкільної освіти (3 тис 750 осіб), 18 закладів загальної середньої освіти (ЗЗСО) (12 тис 200 осіб), 11 лікувально- профілактичних закладів (1 тис 500 осіб). Вивіз дітей з закладів дошкільної освіти, учнів 1-3 класів ЗЗСО, хворих з лікувальних закладів здійснюється комунальним транспортом, автобусами та маршрутними таксі. 3 тис 750 дітей закладів дошкільної освіти та 5 тис 146 учнів ЗЗСО вивозяться: розташованих на Лівобережжі – у ВПУ-7, розташованих на правобережжі – на Деївську гору. Надалі з місць висадки та зосередження їх розбирають батьки. Дітей, яких не забрали, тимчасово розміщують в одному з закладів освіти, рішення на розміщення приймає Департамент освіти, залежно від кількості дітей.

Сумний досвід Херсонщини

6 червня 2023 року російські окупанти знищили греблю Каховської гідроелектростанції. Найімовірніше, її замінували та підірвали, що призвело до її знищення. Вода підіймалася поступово, тисячі людей евакуювали. Але дехто залишався заблокованим у своїх будинках. Рятувальники на гумових човнах вивозили людей, рятували тварин, які теж стали жертвами повені. Тоді найбільших руйнувань зазнав нижній лівий берег Дніпра, який перебував під окупацією росії. Деякі будинки по дах опинились в воді. Квартири перших поверхів теж були повністю затопленим. За кілька днів вода зійшла. Виявилось, що чимало будинків стали непридатні до житла. А вулиці населених пунктів завалені сміттям. Понад рік минув, але на Херсонщині досі відчувають наслідки тієї техногенної повені.

Після проходження через збірні  пункти евакуації населення, що підлягає евакуації, формується в піші і транспортні колони, забезпечується його відправлення на пункти посадки на транспортні засоби та вихідні пункти руху пішки до безпечних районів (місць) розміщення.

Нагадаємо, для Кременчуцької ГЕС збудують протидронові споруди за майже мільярд гривень.

Рух зі Світловодська на Власівку та у зворотньому напрямку перекрито на невизначений термін.

 

Олена Ліпошко за матеріалами відкритих джерел


"Кременчуцька газета" в соціальних мережах!
Будьте нашими підписниками... і одними з перших дізнавайтесь, що відбувається в Кременчуці та на Полтавщині, а також про резонансні події в Україні.
Не втрачайте шанс читати «гарячі» і цікаві новини першими!
Підписуйтесь на нас:  
Facebook: https://www.facebook.com/Kremenchukgazeta
Instagram: https://www.instagram.com/kg.ua/
Telegram: https://t.me/kgua_news


Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live threads
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Інші новини

Афиша Кременчуга
Ви сповіщаєте про хибодрук в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення натисніть кнопку "Сповістити про хибодрук". Також можна додати коментар.

Ми в Telegram

Підписатися