Термін дії рецепта становить 30 днів з дати виписування.
Більше 32 тисяч українців цього року отримали препарати проти розладів психіки та поведінки, епілепсії за програмою «Доступні ліки». Такі медикаменти необхідні пацієнтам з: шизофренією, шизотиповими станами та маревневими розладами; розладами настрою (афективними розладами); невротичними станами, пов'язаними зі стресом та соматоформними розладами.
«Українці, які мають епілепсію, розлади психіки та поведінки, можуть отримати лікарські препарати за програмою «Доступні ліки» безоплатно або з частковою доплатою. Наразі до програми реімбурсації входить 65 торгових назв таких препаратів. З них 23 – безоплатні, решта – з частковою доплатою. Потрібно лише отримати у лікаря електронний рецепт і звернутися з ним до аптеки, яка має договір з НСЗУ. Ліки підбираються не за торговельною назвою, а за діючою речовиною», – каже Наталія Гусак, голова Національної служби здоров’я України.
До переліку препаратів, які пацієнти можуть отримати за програмою «Доступні ліки», входять медикаменти з наступними діючими речовинами:
-
Фенобарбітал (Phenobarbital)
-
Леветирацетам (Levetiracetam)
-
Хлорпромазин (Сhlorpromazine)
-
Оланзапін (Olanzapine)
-
Кветіапін (Quetiapine)
-
Арипіпразол (Aripiprazole)
-
Діазепам (Diazepam)
-
Пароксетин (Paroxetine)
-
Сертралін (Sertraline)
-
Есциталопрам (Escitalopram)
«Отримати ці ліки можна у понад 640 аптеках та аптечних пунктах Полтавської області. У 2023 році на Полтавщині за програмою «Доступні ліки» препарати цієї категорії отримали 1480 пацієнтів, у 2024-му – 1306», – проінформувала директорка Північного міжрегіонального департаменту НСЗУ Вікторія Мілютіна.
Аби отримати препарати проти розладів психіки, поведінки та епілепсії за програмою «Доступні ліки», пацієнту необхідно:
-
Звернутись до лікаря-психіатра, який складає план лікування та випише рецепт на препарати за програмою «Доступні ліки». При епілепсії звернутися потрібно до невролога або до психіатра. Лікар випише електронний рецепт. Якщо медичний заклад знаходиться у зоні бойових дій або на тимчасово окупованій території, можлива виписка паперового рецепта. За наступними рецептами можна звертатися вже до сімейного лікаря, терапевта або педіатра. Лікар зможе виписати рецепт на основі плану лікування, який раніше склав лікар-спеціаліст.
-
З рецептом – звернутися в аптеку, яка має договір з НСЗУ. Дізнатись це можна за наліпкою «Тут є «Доступні ліки» на фасаді аптеки або спитавши у працівника.
-
Аптекар після пред'явлення рецепта пропонує ліки, які містять потрібну діючу речовину та повідомляє, який з препаратів є безоплатним, а за який потрібна доплата.
Термін дії рецепта становить 30 днів з дати виписування.
Знайти аптеку з «Доступними ліками» допоможе:
- дашборд НСЗУ: https://edata.e-health.gov.ua/e-data/dashboard/pharmacy-map;
- чат-бот «Спитай Гриця»: Telegram @SpytaiGrytsia_bot, Viber: https://chats.viber.com/spytaigrytsia;
- контакт-центр НСЗУ за номером 16-77.
Де можна побачити список ліків програми «Доступні ліки»?
Знайти ліки та медичні вироби, які підлягають реімбурсації за програмою «Доступні ліки», можна в наказі Міністерства охорони здоров’я №279 «Про затвердження Переліків лікарських засобів і медичних виробів, які підлягають реімбурсації за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення станом на 12 лютого 2024 року»: https://cutt.ly/lw4bfkzQ.
Завантажте необхідний файл. У ньому ви знайдете повний перелік ліків або медвиробів, їх міжнародну назву (тобто назву діючої речовини), торговельну назву ліків, найменування виробника, а також суму доплати за кожне дозування – нуль або ж певна сума.
Перевірити, які препарати входять у програму «Доступні ліки» можна за допомогою:
- сайту або застосунку «Ліки контроль»: https://likicontrol.com.ua/;
- чат-бота «Спитай Гриця»: https://t.me/SpytaiGrytsia_bot.
До програми «Доступні ліки» включені ліки, рекомендовані Всесвітньою організацією охорони здоров’я, які використовують в усьому світі.
За матеріалами пресслужби НСЗУ